avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Individual de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Individual de Munca

Buna ziua am urmatoarea intrebare in legatura cu Contract individual de munca .
Avem la nivel de institutie incheiat un contract colectiv de munca incheiat intre sindicat si patronat (Institutie de stat) am cerut la sefa de personal sa-mi deie o copie si la contractul individual de munca la care dumneiei mia reprosat ca cemi trebuie ca sunt singura din institutie carel cer.
Intrebare e ? .Cum pot legal sa-mil obtin si cum pot sa editez acea cerere in care sa bine dispuna sa-mil deie si ce articol si lege in care sal pot optine.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:39, 8 Iunie 2018
Art.16 alin.(3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.........

Prin urmare, daca angajatorul nu v-a inmanat un exemplat de pec.i.m. , atunci a incalcat dispozitiile art.16 alin.3 C.mun. , situatie in care puteti sesiza ITM-ul.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Multumesc dn Consilier pentru sfat .
Buna Ziua revin cu problema mea cu CIM .
Am așteptat 30 de zile sa-mi se elibereze un exemplar al CIM și Doamna de la (Resurse Umane) mia venit cu o copie din Revisal.
Întrebarea mea este dacă e legal ceia ce a făcut doamna de la (Resurse Umane) ne dindu-mi un exemplar al CIM ?
Acesta foaie Revisal tine oare înlocuirea Cim.
Cu respect.
Revisal-ul nu se subtituie c.i.m. si nici adeverintei de vechime.

Doamna de la RU probabil nu stie cum arata un c.i.m..Intrucat nu vi s-a eliberat un exemplar de pe c.i.m., puteti sesiza ITM-ul.
Buna Ziua
Multumesc Frumos pentru răspunsul acordat.
Prin amabilitatea dumneavoastră puteți sa-mi spuneți dacă e vreun articol la care se referă ca acel Revisal-ul nu se substituie c.i.m și nici adeverința de vechime cum spune clar Art.16 alin.(3) C.mun.
Cu stima.

Alte discuții în legătură

Intarziere contract de munca ElenaD1 ElenaD1 Buna ziua! Incepand cu data de 09/06/2018 imi desfasor activitatea, ca si angajat, in cadrul unei firme. In prima zi mi-au cerut documentele necesare ... (vezi toată discuția)
Intrebare maria2777 maria2777 am cerut o copie dupa contractul individual de munca de la angajator .Intrebare: contractul trebuie sa aiba nr in registrul general de evidenta a salariatilor ... (vezi toată discuția)
Intrebare ? lucyfer lucyfer Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti unde[pe ce site sau la ce oficialitati] pot afla daca unei persoane angajate de mai mult de doua luni i s-a intocmit ... (vezi toată discuția)