avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Demisie - somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Demisie - somaj

Buna,

O persoana a lucrat 5 ani cu carte de munca. Dupa 5 ani firma a dat faliment si persoana respectiva a primit somaj timp de 1 luna
Dupa 1 luna in care a incasat somajul, persoana respectiva s-a reangajat la alta firma. Daca isi depune demisia pt ca nu-i convin conditiile de munca mai beneficieaza de somaj?

sau somajul se primeste doar in cazul in care persoana respectiva este demisa.

Va rog sa ma lamuriti.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 16:36, 18 Iulie 2011
In situatia in care isi depune demisia,nu beneficiaza de ajutorul de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj? Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,as avea o problema si anume:sunt angajata la o firma din 15.08.2008 si pana in prezent,am fost luata din somaj,dupa terminarea facultatii.Acum am ... (vezi toată discuția)
Somaj olguta79 olguta79 Daca sunt in somaj si sunt angajata de o firma pe 8 ore, firma respectiva primeste cei 500 lei de la stat?Ma pot anagaja si la o alta firma pe 2 ore/zi? (vezi toată discuția)
Hy giani62 giani62 Va solicit si eu un raspuns cit mai corect la intrebarea urmatoare:daca societatea este in situatie de faliment,cum trebuie sa procedez pt a beneficia de ... (vezi toată discuția)