Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Demisie - somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Demisie - somaj

Buna,

O persoana a lucrat 5 ani cu carte de munca. Dupa 5 ani firma a dat faliment si persoana respectiva a primit somaj timp de 1 luna
Dupa 1 luna in care a incasat somajul, persoana respectiva s-a reangajat la alta firma. Daca isi depune demisia pt ca nu-i convin conditiile de munca mai beneficieaza de somaj?

sau somajul se primeste doar in cazul in care persoana respectiva este demisa.

Va rog sa ma lamuriti.

Multumesc
In situatia in care isi depune demisia,nu beneficiaza de ajutorul de somaj.