Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Se considera tulburarea linistii publice daca nu ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Se considera tulburarea linistii publice daca nu exista sesizari?

Buna ziua. Se intampla din ce in ce mai des ca fiind in parc, mai multe persoane, sa vorbim putin mai tare, si sa vina politistii sa ne goneasca. Au voie sa faca asta, daca nu au primit nicio reclamatie? Adica, e politistul in masura sa decida daca vorbesc tare sau nu, din moment ce niciun cetatean nu s-a plans? Si sa imi mai si spuna pe un aer de agent secret sa plec acasa.
Vreau sa stiu daca pot sa " ma iau in gura " cu el sau daca are voie sa faca ceea ce face.
Multumesc anticipat.
nu cred ca vorbitul tare in parc trebuie sa devina sport national

din nefericire nici atitudinea " du-te acasa"... nu trebuie sa devina sport national

sa le incercam sa le evitam pe amandoua....ceea ce e aproape imposibil.

daca aveti chef sa stati 4 ani in instanta ca sa contestati o amenda.... asta ar putea deveni sport national...

va trebuie sa va informati despre definitia legala a "zgomotului"
despre cele 5 STAS-uri, Ordinul Ministerului Sanatatii 536 si, 195 Legea Mediului

plus Legea 61...!

atitudinea " sa ma iau in gura" nu reprezinta argumente juridice.

banuiesc ca inainte de toate era vorba de bun simt.... dar..... polististul daca era corect si nu era lenes, trebuia sa va dea un avertisment scris si nicidecum amenda.
Ideea nu este de a pedepsi... ca nu avem altceva de facut
ContSters83715, utilizator
Sincer, asteptam un raspuns care sa vina dintr-un punct de vedere mai legal.
Vreau sa stiu daca incalc sau nu legea.
Daca politistul e in masura sa calculeze numarul de decibeli, ar putea foarte bine sa vina sa ma aresteze, pentru ca i s-a parut lui ca aveam o arma la mine.

Bun simt? sa nu va imaginati acum ca am inceput sa urlam cat ne tineau plamanii, erau pur si simplu momente in care vorbeam sau radeam mai tare. Nu deranjam pe nimeni, doar pe domnii politisti.
Si nu mi-a dat amenda, INCA.
traistarudragos, utilizator
As dori totusi sa recunoasteti public fata de dvs daca ati vorbit tare sau nu.
Cititi in Legea 61 cand se amendeaza ...zgomotul.....

Fata de situatia dvs.....va anunt ca sunt altii care si-au luat amenda ca au sunat la 112....dar pe cei care faceau zgmot nu i-a amendat, ci pe cei care nu faceau zgomot.

Asa ca inteligenta si maleabilitatea dvs, necesara au scutit de un posibil avertisment sau amenda
ContSters83715, utilizator
Cam pe la ce ore se petrec aceste "discutii" pe "ton ridicat" ?
Parcul este in imediata apropiere a unor locuinte ?
Dupa cum am spus, ca in orice conversatie la care participa mai multe persoane, exista momente cand se vorbeste tare, fie sa se puna accent pe povestire, fie sa se acopere. Dar asta nu inseamna ca am deranjat pe cineva, pentru ca daca am fi deranjat pe cineva banuiesc ca era normal sa ne spuna politistul ca au existat reclamatii si ca e de datoria lui sa se ocupe de asta, nu doar sa ne goneasca pentru ca I SE PARE LUI ca vorbim tare.

Ora? 12 noaptea. Locuinte? In jur de 70 de metri distanta pana la cel mai apropiat bloc

Imi veti spune acum ca politistul a vrut sa previna eventualele reclamatii ale locatarilor?

Am citit legea 61 si nu gasesc nicio definitie legala a " zgomotului ". Singurul punct care sa faca referire la asa ceva este la art.3 pct 1), insa nu se pune problema in cazul de fata de profanare de injurii sau limbaj vulgar.
traistarudragos, utilizator