Forum Discuţii juridice Achiziţii publice achiziții publice prin cerere de oferta
Discuție deschisă în Achiziţii publice

achiziții publice prin cerere de oferta

Ce procedura trebuie aplicata pentru atribuirea unui contract de prestări servicii cu o valoare mai mica de 100.000 euro? Trebuie publicat in SEAP? Partea contractantă este insitutie publica, scoala.
Multumesc.
Cerere de oferta si trebuie publicat in SEAP.
Cu excepţia cazului prevăzut la art. 299, autoritatea contractantă are obligaţia de a transmite spre publicare anunţurile prevăzute la art. 47 alin. (1) către operatorul SEAP, utilizând în acest sens numai mijloace electronice.

ART. 125 (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cererea de oferte se iniţiază prin publicarea în SEAP a unei invitaţii de participare la procedura de atribuire.
Sper ca v-am fost de ajutor.
O zi buna
Multumesc mult pentru răspuns.
Dar în cazul în care valoarea contractului nu depășește 15.000 euro/an, care este procedura, documentația necesară?
Mulțumesc.
In cazul in care valoarea estimata a contractului ce urmeaza a fi atribuit nu depaseste pragul valoric de 15000 euro/an, in temeiul dispozitiilor prevazute la art.19 din OUG nr.34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare, aveti dreptul de a achizitiona direct produse, servicii sau lucrari, neavand obligatia aplicarii unei proceduri, achizitia realizandu-se pe baza de document justificativ ( spre exemplu, factura fiscala, neexistand obligativitatea incheierii unui contract).
annny a scris:

In cazul in care valoarea estimata a contractului ce urmeaza a fi atribuit nu depaseste pragul valoric de 15000 euro/an, in temeiul dispozitiilor prevazute la art.19 din OUG nr.34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare, aveti dreptul de a achizitiona direct produse, servicii sau lucrari, neavand obligatia aplicarii unei proceduri, achizitia realizandu-se pe baza de document justificativ ( spre exemplu, factura fiscala, neexistand obligativitatea incheierii unui contract).

As adauga referatul de necesitate iar achizitia trebuie sa fie prevazuta in planul achizitiilor elaborat pentru anul respectiv. Atentie la divizarea contractelor, produsele din aceasi grupa nu trebuie sa depaseasca valoarea de 15.000E
Multumesc mult.
O zi frumoasă.