avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se mai acorda salariul mediu pe unitate la nasterea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se mai acorda salariul mediu pe unitate la nasterea unui copil???

Buna ziua!
in CCM la niv national 2007-2010 - Art. 51.se specifica:
- in afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil;
Am o salariata ce a nascut recent si solicita acest salariu mediu pe unitate....avand in vedere ca ccm la niv national 2007-2010 nu mai este in vigoare si cel pe 2011-2014 nu a fost publicat in Mo, firma are 9 salariatii..........dvs credeti ca trebuie sa ii fie acordat si daca da pe ce baza legala?! multumesc
1. Daca aveti asa ceva prevazut in CCM aplicabil unitatii dvs. sau in Regulamentul intern puteti face aceasta plata.
2. Daca sunteti firma privata angajatorul poate acorda acest salariu mediu si daca el nu este prevazut undeva.
corina.trandafir a scris:

Buna ziua!
in CCM la niv national 2007-2010 - Art. 51.se specifica:
- in afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil;
Am o salariata ce a nascut recent si solicita acest salariu mediu pe unitate....avand in vedere ca ccm la niv national 2007-2010 nu mai este in vigoare si cel pe 2011-2014 nu a fost publicat in Mo, firma are 9 salariatii..........dvs credeti ca trebuie sa ii fie acordat si daca da pe ce baza legala?! multumesc


Baza legala a acordarii acestui ajutor de nastere poate fi : c.i.m., R.I. al angajatorului sau ccm aplicabil angajatorului.
Daca nu aveti asa ceva prevazut in documentele mentionate mai sus este cam greu de acordat acel ajutor de nastere.
Asta e problema ...care CCM mai este aplicabil in momentul de fata?!
in cim nu se prevede si in regulament se face referire la ccm dar repet care ccm pentru ca a fost scos! suntem o agentie de turism - pe cel de ramura turism este specificat acest lucru la art/48 dar si acela a fost valabil pentru 2009 si 2010?!!
...prin urmare....?!se acorda sau nu?
Daca CCM la nivel de ramura/unitate a expirat si nu a fost prelungit prin act aditional nu trebuie sa acordati acest ajutor (daca societatea nu este privata ).
1. Cum aflu daca ccm la nivel de ramura turism a fost prelungit sau nu?!
2. societatea de care vorbesc este o agentie de turism(privata).
multumesc!

Alte discuții în legătură

Prima de nastere de la angajator nikoly nikoly buna seara.eu si sotul meu lucram la aceasi societate si vrem sa stim daca vom primim amandoi bani,daca trebuie sa facem 2 cereri pentru a obtine prima de ... (vezi toată discuția)
Salariu mediu pe unitate - bonus la nastere butterfly_1976 butterfly_1976 Buna ziua! Se mai acorda un salariu mediu pe unitate la nasterea copilului? Era un beneficiu conform CCMN 2007-2010, se pastreaza in 2011? Se acorda in sistem ... (vezi toată discuția)
Salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului ContSters57911 ContSters57911 Buna ziua, va rog sa ma indrumati ce pot face in acest caz: am solicitat acel salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului, in luna mai, insa pana in prezent ... (vezi toată discuția)