Forum Discuţii juridice Executare silită apartament din executari silite
Discuție deschisă în Executare silită

apartament din executari silite

daca cineva achizitioneaza un apartament din executari silite cum intra in posesia contractului de cumparare.Cine apare ca vanzator in contract si semneaza pt vanzare?banca sau proprietarul apartamentului scos la licitatie? Daca sunt datorii mari restante la plata cheltuielilor de intretinere cine are obligatia sa le achite? cumparatorul sau vanzatorul cel executat silit? multumesc
Daca se achizitioneaza un apartament prin executare silita, executorul va libera un procs verbal de licitatie imobiliare , si ulterior dupa ce se plateste pretul se va elibera actul de adjudecare. Acesta din urma va repezenta titlul de proprietate pentru noul proprietar. Dupa inscrierea in cartea funciara trebuie sa solicitati , prin exeutor, evacuarea silita a fostului proprietar, daca acesta nu se conformeaza de buna voie. In perioada 1- decembrie -31 martie- evacuarile sunt suspendate de drept.
despre datoriile restante nimic,nimic?
datoriile restante la intretinere? Curent? Astea?
la asociatia de proprietari
Adjudecatarul nu are obligatia de a plati datoriile fostului proprietar.

Imobilul se preda adjudecatarului, conform dispozitiilor din codul de procedura civila, "liber de orice sarcini" (datorii-in speta) :)