Forum Discuţii juridice Executare silită licitatia unui imobil
Discuție deschisă în Executare silită

licitatia unui imobil

as dori sa stiu daca dupa o licitatie se cumpara imobilul cine l-a cumparat poate avea contract de vanzare cumparare pe el?
as dori sa stiu daca se poate face treaba asta fara ca eu sa fiu anuntata doar sa ma trezesc ca sunt executata silit fafara nici o hartie ca s-a vandut la suma de .... nu stiu suma nu stiu nimic doar ca am primit un tel de la noul proprietar ?
dupa o licitatie daca imobilul s-a vandut nu trebuia sa primesc o hartie pe care sa fie si un termen de eliberare a imobilului?
gi-jane2, moderator
adjudecatarul nu are nevoie de contaract de vanzare cumparare , titlul sau de proprietate il reprezinta actul de adjudecare emis de executorul judecatoresc
in cadrul executarii silite debitorul este citat la domiciliul indicat prin titlul executoriu sau daca creditorul cunoaste ca si-ar fi schimbat domiciliul /executorul din evidentele Dir de evid a pers afla un alt domiciliu , debitorul este citat si la acest nou domiciliu
debitorului ii sunt comunicate toate actele de executare , inclusiv cele privind licitatia imobilului si de asemenea procesul-verbal de licitatie prin acre imobilul a fost adjudecat , care contine si pretul si cine l-a adjucat
dupa adjudecare , adjudecatarul solicita executorului judecatoresc evacuare imobilului si punerea sa in posesie
Adjudecatarul la interval de 15 zile de la licitatie,obtine de la executorul judecatoresc actul de adjudecare care tine loc de titlu de proprietate,document pe care il poate nota la OCPI
Debitorului ii sunt comunicate de executorul judecatoresc acte procedurale ale executari silite inclusiv termenele de licitatie