avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită licitatia unui imobil
Discuție deschisă în Executare silită

licitatia unui imobil

as dori sa stiu daca dupa o licitatie se cumpara imobilul cine l-a cumparat poate avea contract de vanzare cumparare pe el?
as dori sa stiu daca se poate face treaba asta fara ca eu sa fiu anuntata doar sa ma trezesc ca sunt executata silit fafara nici o hartie ca s-a vandut la suma de .... nu stiu suma nu stiu nimic doar ca am primit un tel de la noul proprietar ?
dupa o licitatie daca imobilul s-a vandut nu trebuia sa primesc o hartie pe care sa fie si un termen de eliberare a imobilului?
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Februarie 2013
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:20, 2 Februarie 2013
adjudecatarul nu are nevoie de contaract de vanzare cumparare , titlul sau de proprietate il reprezinta actul de adjudecare emis de executorul judecatoresc
in cadrul executarii silite debitorul este citat la domiciliul indicat prin titlul executoriu sau daca creditorul cunoaste ca si-ar fi schimbat domiciliul /executorul din evidentele Dir de evid a pers afla un alt domiciliu , debitorul este citat si la acest nou domiciliu
debitorului ii sunt comunicate toate actele de executare , inclusiv cele privind licitatia imobilului si de asemenea procesul-verbal de licitatie prin acre imobilul a fost adjudecat , care contine si pretul si cine l-a adjucat
dupa adjudecare , adjudecatarul solicita executorului judecatoresc evacuare imobilului si punerea sa in posesie
Adjudecatarul la interval de 15 zile de la licitatie,obtine de la executorul judecatoresc actul de adjudecare care tine loc de titlu de proprietate,document pe care il poate nota la OCPI
Debitorului ii sunt comunicate de executorul judecatoresc acte procedurale ale executari silite inclusiv termenele de licitatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actul de adjudecare ionica99 ionica99 Am participat de curand la o licitatie pentru un apartament care a fost scos la licitatie pentru neplata datoriilor catre asociatia de proprietari in urma unei ... (vezi toată discuția)
Apartament din executari silite anonimiu anonimiu daca cineva achizitioneaza un apartament din executari silite cum intra in posesia contractului de cumparare.Cine apare ca vanzator in contract si semneaza ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de adjudecare in ncc da dreptul la executor sa evacueze fara proces? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Exista text de lege care sa ii confere acest drept executorului judecatoresc? Ipoteza este ca dupa adjudecare fostii proprietari nu vor sa paraseasca imobilul ... (vezi toată discuția)