Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... titluri executorii?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

titluri executorii?

contractele de credit incheiate cu institutii financiare nebancare sunt titlurii executorii prin lege? stiam ca exista o ordonanta care prevede acest lucru dar nu stiu daca mai este in vigoare. multumesc
Potrivit Legi nr. 93/2009 privind institutiile financiare nebancare: Art. 52
(1) Contractele de credit incheiate de o institutie financiara nebancara, precum si garantiile reale si personale afectate garantarii creditului constituie titluri executorii.
Legea este in vigoare. Va doresc o zi buna!
ContSters197377, utilizator