Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... criterii de evaluare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

criterii de evaluare?

ce trebuie scris in CIM la F1.criterii de evaluare a activitatii profesionale?
multumesc!
Exact criteriile pe care le-ati stabilit pt. evaluarea performantei profesionale a angajatilor dvs.,pe categorii de posturi.
Ex. daca incheiati un cim pt. un agent de vanzari,urmariti fisa postului la atributii,si in fc. de acestea va conturati criterii pe care le considerati dvs, ca fiind reprezentative pt. a desemna performanta,un anume nr. de clienti vizitati lunar,un anume nr. de noi clienti,gradul de incasare al facturilor,etc.
ContSters136493, utilizator
Si daca nu s-au stabilit astfel de criterii?
Codul muncii prevede ca ar fi un drept al angajatorului, nu o obligatie...
Ce s-ar putea intampla daca o firma nu doreste implementarea acestor criterii in ROI?
andad, utilizator
andad:
1. Asa este nu este o obligatie este un drept al angajatorului de care acesta se poate lipsi.
2. Insa nu va putea niciodata sa-l traga la raspundere pe salariat ca nu si-a indeplinit criteriile de performanta (sa-l retrogradeze, sa-l sanctioneze).
3. La fel si salariatul daca nu stie ce criterii de performanta are si cum este el evaluat in fiecare perioada nu va putea sa stie cand poate fi promovat sau cand sa ceara un salariu mai mare, in functie deperformante.
Multumesc Valeriu!
O zi buna!
Si totusi ...daca aceste criterii nu sunt acceptate de salariati, ce facem cu noile contracte tip (nou angajati) in care sunt prevazute aceste criterii? Nu se mai completeaza ?
andad, utilizator