Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C ODIHNA

salaritat angajat cu cumul la o institutie bugetara, poate beneficia de concediu de odihna la institutia unde face cumulul ?
HG nr.250/1992 prevede la art.3:
(1) Salariatii care indeplinesc prin cumul, pe langa functia de baza, cu o norma
intreaga, o alta functie, cu dreptul la concediul de odihna platit numai de la unitatea in care au functia de baza. Unitatea in care salariatii cumuleaza le
va acorda, la cerere, un concediu fara plata pentru zilele de concediu de odihna primite de la cealalta unitate.
(2) Salariatii care sunt incadrati cu jumatate de norma la doua unitati au dreptul la concediu de odihna la ambele unitati, proportional cu timpul lucrat.
(3)Salariatii care cumuleaza, la unitati diferite, fractiuni de norma care depasesc o norma intreaga, isi aleg unitatile de la care beneficiaza de concediu de odihna, in asa fel incat drepturile cuvenite potrivit acestuia sa nu depaseasca pe
cele cuvenite salariatilor incadrati cu o norma intreaga.