Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala a bunurilor dobandite prin mosteni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala a bunurilor dobandite prin mosteni

Buna seara,va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare;incazul decesului unei persoane,bunurile imobile dobandite de acesta prin certificate de mostenitor,revin in totalitate copilului persoanei respective sau cota parete revine si sotului sau sotiei in viata?Va multumesc,daca revin si sotului sau sotiei cum pot fi protejate astfel incat sa apartina numai copilului rezultat din casnicie.
Mostenirea se imparte 1/4 la sotia supravietuitoare si 3/4 la copil. Nu puteti scoate de la mostenire sotul supravietuitor decat daca prin actiunile sale a atentat la viata defunctului.

Daca bunurile au fost obtinute in timpul casatoriei atunci ele sunt bunuri comune, deci sotia supravietuitoare are deja 1/2 din bunuri.

Ce intelegeti prin protejare
Alexandru Munteanu, Avocat
@arva....
Am inteles ce vrei:D ! Bunurile mostenite de unul din soti sunt bunuri proprii, deci poate dispune de ele dupa bunul lui plac. Ca sa-l ,,sara'' din schema pe celalat sot si sa transmita aceste bunuri copilului este nevoie de un act de vanzare-cumparare intre el (sotul cu mostenirile) si copil. Orice alta ,,incercare'' (donatie, testament, etc) poate fi atacata in instanta cu sanse !
Chiar si Contractul de vanzare-cumparare poate fi atacat in instanta. Vanzarea-cumpararea intre parinti si copii este prezumata de lege ca fiind donatie mascata.