Forum Discuţii juridice Executare silită executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

executarea silita

spuneti mi,va rog,se poate face executare silita mostenitorilor<inca nu s a facut succesiunea> pentru un card de credit in care se precizeaza faptul ca :''acest card de credit se incheie in cazul decesului detinatorui de card?''lucru si intamplat.banca la care tatal meu avea acest card de credit trimite acum notificare ptr mostenitorii defunctului carora vor sa le faca executare silita.e legal acest lucru?
multumesc
Chiar daca acel card de credit s-a incheiat la decesul detinatorului, banii imprumutati pe card trebuie restituiti de mostenitori.
Dl Alimanescu, cum e posibil sa ceara executare silita mostenitorilor la un card de credit<acel card a avut un pin pe care doar detinatorul l a stiut pentru a scoate acei bani>in conditiile in care ei prevad in contract faptul ca la decesul lui se incheie acest card???atunci ce mai inseamna INCHEIEREA CONTRACTULUI?!
Mostenitorii pot fi executati pt debitele defunctului. Intai trebuie identificati, apoi chemati in judecata daca refuza sa achite debitul, apoi banca sa demonstreze ca ati acceptat tacit mostenirea samd. Unde scrie ce ziceti, aveti contractul? Vedeti daca nu cumva avea si asigurare de invaliditate/somaj/deces,atasat contractului de creditare, asa cum se obisnuieste.
roxicutza86 a scris:

Dl Alimanescu, cum e posibil sa ceara executare silita mostenitorilor la un card de credit<acel card a avut un pin pe care doar detinatorul l a stiut pentru a scoate acei bani>in conditiile in care ei prevad in contract faptul ca la decesul lui se incheie acest card???atunci ce mai inseamna INCHEIEREA CONTRACTULUI?!

Apoi daca credeti ca stiti raspunsul, de ce mai intrebati pe forum?

Orice datorie trebuie platita. Daca defunctul a imprumutat bani de pe card si nu i-a restituit, de ce vi se pare anormal ca acesti bani sa fie pretinsi de la mostenitori?
ContSters103772, utilizator
da,exista in acel contract la unul dintre articole:contractul se incheie in cazul decesului detinatorul de card.daca acest contract ar fi trebuit sa se incheie de ce imi mai trimite banca notificare ptr mostenitorii defunctului ptr a i executa?!pot spune numule bancii?e de fapt societate nebancara