Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... model demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

model demisie fara preaviz

Buna ziua,

Va rog sa imi aratati si mie un model de cerere de demisie fara preaviz.

Cu respect.
conform dispozitiilor art. 81 al. 8 Codul Muncii salariatul poate demisioana fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Bun, si in cazul in care ma inteleg cu angajatorul sa demisionez fara preaviz chiar daca el si-a indeplinit obligatiile din CIM , ce fel de model de demisie trebuie sa fac?
In cazul acesta ,mergeti pe acordul partilor.
Solicitare incetare raporturi de munca in baza art. 55 lit.b) - acordul partilor.
puteti face cerere de demisie si contractul de munca inceteaza in baza art. 81 al. 7 care prevede "contractul inceteaza la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul de preaviz "
model cerere demisie
Domnule Director,

Subsemnatul..., angajat al...., solicit incetarea contractului de munca prin demisie incepand cu data de .....