Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... permis de munca!?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

permis de munca!?

pentru un cetatean al republicii Moldova ce acte sunt necesare pentru angajare?
are carte de rezidenta ( si CNP ).
1. cerere tip
2. solicitare în scris (adresa) din partea angajatorului în care se va preciza locul de munca unde urmeaza sa-si desfasoare activitatea strainul
3. permisul de munca în original si copie
4. contractul individual de munca vizat de Inspectoratul teritorial de munca în a carui raza îsi are sediul angajatorul
5. dovada detinerii legale a spatiului de locuit
6. certificat medical eliberat de o institutie sanitara publica sau privata din care sa rezulte ca nu sufera de boli care pot pune în pericol sanatatea publica
7. dovada asigurarii medicale, pe toata perioada pentru care se solicita prelungirea dreptului de sedere
8. dovada mijloacelor de întretinere la cel putin valoarea salariului mediu pe economie
9. 2 fotografii dimensiune 3/4
10. pasaportul în original si copie

Daca are carte de rezidenta , nu-i mai trebuie autorizatie de munca pentru angajare.
are carte de rezidenta... este si student.
deci nu mai e necesar permisul de munca?
multumesc freeelis :)
ctynn, utilizator
ctynn a scris:

are carte de rezidenta... este si student.
deci nu mai e necesar permisul de munca?
multumesc freeelis :)

Daca are carte de rezidenta, asa cum am mai spus nu are nevoie de autorizatie de munca ....:)