avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... permis de munca!?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

permis de munca!?

pentru un cetatean al republicii Moldova ce acte sunt necesare pentru angajare?
are carte de rezidenta ( si CNP ).
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:27, 23 Iulie 2011
1. cerere tip
2. solicitare în scris (adresa) din partea angajatorului în care se va preciza locul de munca unde urmeaza sa-si desfasoare activitatea strainul
3. permisul de munca în original si copie
4. contractul individual de munca vizat de Inspectoratul teritorial de munca în a carui raza îsi are sediul angajatorul
5. dovada detinerii legale a spatiului de locuit
6. certificat medical eliberat de o institutie sanitara publica sau privata din care sa rezulte ca nu sufera de boli care pot pune în pericol sanatatea publica
7. dovada asigurarii medicale, pe toata perioada pentru care se solicita prelungirea dreptului de sedere
8. dovada mijloacelor de întretinere la cel putin valoarea salariului mediu pe economie
9. 2 fotografii dimensiune 3/4
10. pasaportul în original si copie

Daca are carte de rezidenta , nu-i mai trebuie autorizatie de munca pentru angajare.
are carte de rezidenta... este si student.
deci nu mai e necesar permisul de munca?
multumesc freeelis :)
Ultima modificare: Vineri, 22 Iulie 2011
ctynn, utilizator
ctynn a scris:

are carte de rezidenta... este si student.
deci nu mai e necesar permisul de munca?
multumesc freeelis :)


Daca are carte de rezidenta, asa cum am mai spus nu are nevoie de autorizatie de munca ....:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatean american in romania angajat angajat Buna ziua, Prietenul meu este cetatean american si intentioneaza sa se mute definitiv in Romania, in Bucuresti, si sa caute un job aici si sa locuim ... (vezi toată discuția)
Casatorie cetatean eu cu cetatean non-eu Ana1992 Ana1992 Buna ziua! As avea nevoie de o informatie Va rog mult daca puteti sa ma ajutati. Eu sunt din Republica Moldova si urmeaza sa ma casatoresc cu cetatean roman ... (vezi toată discuția)
Prelungirea cartii de rezidenta pentru membrii de familie lili_l lili_l Buna ziua! Sunt cetatean al R. Moldova, casatorita cu cet roman. Am carte de rezidenta pe 5 ani, peste 2 luni imi expira, stiu ca se depun actele cu cel ... (vezi toată discuția)