Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... zid hotar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

zid hotar

Buna ziua!
Intre mine si vecinii mei nu exista gard, este o constructie, zidul ei fiind hotarul de 40 de ani. Intre timp ne-am certat cu vecinii iar acel zid sta sa cada. Am vrea sa-l reconstruim insa ei nu ne lasa sa punem piciorul la ei in curte. Ne e imposibil sa construim, sa turnam ciment doar pe o parte. Exista cumva vreo posibilitate? Am vreun drept prin care sa pot rezolva problema?
Actionati-i in judecata. Cereti instantei sa-i oblige sa va permita accesul in curtea lor pentru consolidarea zidului comun.