Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la mostenire in favoarea unui frate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la mostenire in favoarea unui frate

buna ziua. suntem 2 copii la parinti. eu doresc sa renunt de bunavoie la dreptul meu de mostenitor al casei parintesti in favoarea surorii mele. este necesar consemnarea acestui fapt printr un act notarial sau nu?
va multumesc!
Da,renuntarea la dreptul dvs.se face prin act notarial,in fata notarului.
ambii parinti sunt decedati?
In cadrul procedurii succesorale, adica dupa deschiderea succesiunii, la moartea parintilor dvs, dati declaratie de renuntare la succesiune. Asta inseamna ca deveniti strain de mostenirea parintilor dvs, nu numai pt Casa ci pt intreaga mostenire. Renuntarea se face la notar public prin declaratie autentica.
mentionez ca parintii sunt in viata
pai asteptati intai sa decedeze, sa aveti la ce renunta.