Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de renuntare la drept
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de renuntare la drept

Buna ziua,
Ma intereseaza daca fratele meu poate da vreo declaratie la notar sau avocat in care sa renunte la averea din partea parintilor ce ii va reveni dupa moartea lor.
Mentionez ca acesta vrea de pe acum sa renunte la partea lui in favoarea mea.
Parintii traiesc.

Va multumesc !!!
Nu are nici o valoare juridica aceasta declaratie. Parintii va pot face contract de vanzare cumparare daca doresc sa va lase averea lor. Altfel dupa moartea lor veti imparti cu fratele bunurile sau abia atunci acesta poate renunta in fata notarului printr-o declaratie.
Nu este posibil, deoarece pactele asupra unei succesiuni nedeschise sunt interzise. Prin pact asupra unei succesiuni nedeschise se înţelege orice contract sau act unilateral, nepermis de lege, prin care se dobândeşte sau se renunţă la unul sau mai multe drepturi eventuale din o moştenire nedeschisă la data încheierii actului. Pentru a fi considerat un pact asupra unei succesiuni nedeschise, actul intervenit între părţi trebuie să îndeplinească mai multe condiţii cumulative. În primul rând, este necesar să existe un pact, acesta să aibă ca obiect o succesiune nedeschisă, să confere un drept eventual şi, în cele din urmă, actul să nu fie permis în mod excepţional de lege.
o astfel de intelegere este lovita de nulitate absoluta.
Este interzisa prin lege acceptarea ori renuntarea la dreptul de mostenire pe timpul vietii acelora la a caror succesiune vom veni dupa decesul lor.
Aceste intelegeri sunt lovite de nulitate absoluta.
Parintii insa pot face un testament incheiat la notar.
fratele dvs nu are cum sa renunte la o succesiune viitoare.
orice conventie in acest sens este lovita de nulitate absoluta .

puteti incheia un contract de vanzare-cumparare , punandu-l martor pe fratele dvs . ( sa semneze )
In ce conditii se poate anula o declaratie de renuntare la drept a fratilor catre un alt frate? (vorbim de cazul in care parintii au decedat iar mostenitorul caruia i-au fost donate drepturile fratilor a incheiat doar actul de mostenire)??

Certificatul de deces al tatalui are o greseala : a decedat pe 19.06.99 iar certificatul este eliberat cu data de 18.06.99
SimonaCR, utilizator