avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferenta de curs pentru factura de discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferenta de curs pentru factura de discount

buna ziua,

Am urmatorul caz: am primit o factura de discount de la un furnizor din UE. Eu o inregistrez in contabilitate cu semnul minus(-) la cursul din ziua respectiva. Intrebarea mea este urmatoarea: cand voi face plata voi face cu atat mai putin, iar ca sa sting din contabilitate factura cu minus la momentul platii facturilor voi lua si aceasta factura din sold. Acum, voi inregistra diferenta de curs la aceasta plata sau voi inregistra in contabilitate plata facturii la cursul facturii si sa rezulte dif de curs 0?

Multumesc frumos, sper sa fie pe inteles aceasta expunere....
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 10:09, 26 Iulie 2011
In primul rind, la sfirsitul fiecarei luni se face actualizarea soldurilor in valuta la cursul de la sf lunii (ordin 3055).

La momentul platii, comparati valoarea in lei pe care o aveti in evidenta analitica a respectivului partener (euro* curs sf lunii precedente) cu valoarea in lei a sumei platite (euro* curs bancar).

Daca val din ct 401 este mai mare se face nota 401 = 765 , iar daca val platita este mai mare se face nota 665 = 5124. Valoarea inregistrata in cazul ambelor note prezentate este diferenta intre sumele comparate (cele pe care le-am specificat mai sus).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extras cont in euro denisa2011 denisa2011 buna ziua, la 31.01.2013 am sold in extrasul de cont 1448.07 euro x 4.3825 lei =6346.17 lei, eu in program am 6490.76 lei mai mult cu 144.59 lei, cum ... (vezi toată discuția)
Ajutor, evaluare corecta a datoriilor in valuta luminitah luminitah Buna ziua, Va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarea problema. Am un furnizor cu un sold de 4700 euro neachitat Valoare curs euro conform contract ... (vezi toată discuția)
Diferente curs valutar Vali69 Vali69 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: O achizitie intracomunitara din nov.2010 cu val.96.276 E, la un curs de 4,2920/lei pe euro se ... (vezi toată discuția)