Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferenta de curs pentru factura de discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferenta de curs pentru factura de discount

buna ziua,

Am urmatorul caz: am primit o factura de discount de la un furnizor din UE. Eu o inregistrez in contabilitate cu semnul minus(-) la cursul din ziua respectiva. Intrebarea mea este urmatoarea: cand voi face plata voi face cu atat mai putin, iar ca sa sting din contabilitate factura cu minus la momentul platii facturilor voi lua si aceasta factura din sold. Acum, voi inregistra diferenta de curs la aceasta plata sau voi inregistra in contabilitate plata facturii la cursul facturii si sa rezulte dif de curs 0?

Multumesc frumos, sper sa fie pe inteles aceasta expunere....
In primul rind, la sfirsitul fiecarei luni se face actualizarea soldurilor in valuta la cursul de la sf lunii (ordin 3055).

La momentul platii, comparati valoarea in lei pe care o aveti in evidenta analitica a respectivului partener (euro* curs sf lunii precedente) cu valoarea in lei a sumei platite (euro* curs bancar).

Daca val din ct 401 este mai mare se face nota 401 = 765 , iar daca val platita este mai mare se face nota 665 = 5124. Valoarea inregistrata in cazul ambelor note prezentate este diferenta intre sumele comparate (cele pe care le-am specificat mai sus).