Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care sunt conditiile pe care trebuie sa le ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un presedinte asociatie de locatari

Buna seara, as dori sa stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca un presedinte de asociatie de proprietari ? Administratorul asociatiei de proprietari poate sa fie si casier?
Multumesc.
Osanca, utilizator
La ce fel de conditii va referiti?
Da, administratorul poate fi si casier.
conform legii 230/2007 si HG 1588/2007, conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o persoana pentru a fi presedinte al unei asociatii de proprietari sunt :
1. sa fie proprietar in cadrul acelei asociatii
2. sa fie membru al asociatiei
3. sa fie ales presedinte in adunarea generala legal constituita
referitor la cea de-a doua intrebare, vi s-a raspuns corect putin mai sus ;)
ContSters62736, utilizator
Parerea mea este sa luati un presedinte din comitetul executiv care este la curent cu mersul asociatiei si legile care se impun.
Astfel s-ar putea sa luati unul semneaza ca directorul actele si v-ar da batai de cap .
Pai cum adica "sa luati un presedinte din comitetul executiv"!?#-o
Presedintele este membru in comitetul executiv si face parte din acesta. Presedintele este ales in adunarea generala ca toti ceilalti membri ai comitetului executiv. Nu poate fi in afara comitetului.
Presedintele asociatiei de proprietari este si presedintele comitetului executiv!
ART. 18
(1) Preşedintele asociaţiei de proprietari este fie candidatul care a obţinut cel mai mare număr de voturi la alegerea membrilor comitetului executiv,
" fie oricare alt membru al comitetului executiv " ales
prin voinţa sa şi a majorităţii proprietarilor în cadrul adunării generale
Prin urmare un presedinte poate fi un fost membru in comitetul executiv .