Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rugaminte material legislativ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rugaminte material legislativ

Lucrez la o insttitutie bugetara, aflata in subordinea MDLPL. Rog respectuos pe cei care cunosc domeniul sa-mi recomande material legislativ care sa ma ajute in probleme ca:
- vechimea minima in specialitate necesara pentru angajare pe post de conducere (ex. sef sectie/departament)
- exista reglemetari privind un numar minim de angajati pe care ar trebui sa-i aiba in subordine un sef birou, contabil sef, sef compartiment (in general pers. care beneficiaza de indemnizatie de conducere) ?

Multumesc !
Mise pare ca cel mai indicat este sa luati legatura cu directia de resurse umane din MDPL pentru a va furniza informatiile solicitate. Cu atat mai mult cu cat, exista cu siguranta prevederi in ordinele interne ale institutiei-mama pe care trebuie sa le aplicati in activitatea institutiei subordonate.
Daca gasiti materialul legislativ va rog sa mi-l comunicati si mie pentru ca sunt interesata de aceasta problema
Lucrez tot in sector bugetar si m-am confruntat cu aceasta problema