Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... VIOLENTA IN FAMILIE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

VIOLENTA IN FAMILIE

Buna ziua,

Iubita mea are 17 ani, sta impreuna cu mama ei la sotul acesteia. Mama ei s`a despartit de tatal biologic al fetei si s`a recasatorit... cu acest "animal" . Acesta le bate din diferite motive... vine beat acasa, cauta scandaluri din nimic etc. Stiind bine k nu se va skimba niciodata animalul, mama nu face nimic, trece cu vederea, chiar nu stiu de ce... Ultimul incident a avut loc acum 4 zile, ea venea acasa si cand sa intre in curte, se uita cum prostu` o batea pe mama ei... I`a spus "nu o mai bate te rog " acesta i`a replicat... "CE? VREI SI TU?!" ... nu stiu motivul altercatiei... acesta a fost doar un ex infim pe langa ce a patit in totalitate, cu trecerea anilor... Mentionez ca si fata a fost deseori batuta. CERT este ca ea vrea sa plece d`acasa, e la capatul puterii, eu am incercat sa o fac sa inteleaga ca inca nu e momentul, ca se poate rezolva... VREAU AJUTOR NEAPARAT! SUGESTII, ORICE. Vreau sa stiu daca e vreun risc pt mine daca ...eventual se va muta in domiciliul meu. MULTUMESC!
b3bic0, utilizator
Este, intrucat nu a implinit 18 ani. Doar daca va casatoriti (doar cu dispensa incepand de la 16 ani pana la majorat), atunci puteti sa va mutati impreuna.

Dar problema nu e relatia voastra de prietenie, ci violenta in familia ei, pe care ar trebui sa o rezolve mama prietenei tale. Asta ar fi primul pas si , intre timp[, prietena va implini 18 ani. Veti vedea si atunci daca sentimentele sunt aceleasi, daca mai doriti sa fiti impreuna, etc. etc.
Hmmm sa inteleg ca nu prea st solutii... Stiu si eu care e problema principala, faza cu domiciliul meu a fost doar un exemplu. Dar vr sa stiu daca poate apela la vreun centru ceva, organizatie. Credeti`ma ca nu postam pe 1 forum de profil daca situatia nu era asa de complicata. Mai astept sugestii! Multumesc
Nu ar fi o problema mutarea la tine, in sensul de a-si gasi un adapost de violentele domestice.
Problema apare daca face cineva (mama fetei...tatal acesteia) plangere impotriva ta pentru "relatii sexuale cu minor"....context in care ar trebui sa-ti pastrezi prietena virgina pana pe la 18 ani.
pe de alta parte, din ce localitate esti??? - in orasele mai mari sunt centre specializate pentru fete/femei abuzate, care ofera adapost si consultanta psihologica.
Cezar augustin Dinu, Avocat
Si daca ei nu stiu nimic despre mine? Nimic nimic.. mi`am permis si v`am luat adresa de mail. Daca va deranjeaza sa`mi spuneti