Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare cu clauza de abitatie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare cu clauza de abitatie viagera

Buna ziua,
In urma cu 1 an, am incheiat un contract de vanzare-cumparare cu clauza de habitatie viagera, cu o vecina de care am grija si o ajut ori de cate ori are nevoie. Dansa are 2 fiice care au renegat-o, dar si batrana este suparata pe fiicele ei deoarece in trecut a fost molestata de catre acestea impreuna cu familiile lor. Intr-un an am investit bani in apartament si la nevoile dumneaei cu speranta ca voi deveni proprietar de drept al imobilului. La incheierea contractului, batrana a prezentat la notar si certificat de sanatate mintala. Nelinistea mea este pentru momentul in care batrana va deceda si fiicele ei vor vrea sa atace acet contract. AU SANSE DE CASTIG??? CE AR MAI TREBUI SA ADAUG LA ACEST CTR. de vanzare cumparare ca sa nu devina anulabil de catre fiicele ei?
(Precizez ca batrana de buna voie mi-a facut testament si pe locul de veci din dorinta de a nu avea niciun drept fiicele, la bunurile ei)
Va multumesc anticipat tuturor!
SophiaMS, utilizator
Pai la contract ce sa mai adaugati? Ati facut un contract de vanzare cumparare, ati platit pretul, este cu habitatie viagera , la decesul dansei veti radia habitatie viagera din cf cu certificatul de deces. Proprietarul unui bun poate dispune de el cum doreste. Poate ca tot ati vb de testament, doamna ar putea sa faca un testament privind celelalte bunuri ale dansei pe care vi le lasa, facand si leg at de desheredare a celor doua fiice. Asa este Clar ca vointa dansei a fost ca dvs sa o mosteniti, facand atat acte intre vii acel contract, cat si acte pt cauza de moarte, acel testament care sa contina si dezmostenirea celor doua fete, facuta expres.testamentul este bine sa fie autentic, la notar.