avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Explicati-mi Hotarararea judecatoreasca !(Va rog)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Explicati-mi Hotarararea judecatoreasca !(Va rog)

Va rog frumos,explicati-mi si mie urmatoarea hot.jud.:
,,Majoreaza obligatia de intretinere stabilita prin sentinta civila nr.x/zzzz,a judecatoriei X , de la 40 lei la 25% din venitul minim net lunar pe economia nationala ,incepand de la data introducerii actiunii 8.07.2011 pana la majoratul copilului.''

Care ar fi venitul minim pe economie acum lunar? Nu ar fi trebuit sa specifice o suma ?Eu cum cer acea suma daca nu e specificata sau el cum plateste daca nu stie cat ?Acea suma se recalculeaza lunar in functie de venitul minim....pana la majorat? Ma simt in ,,ceata''...#-o
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters83715 , utilizator 21:53, 30 Iulie 2011
Faceti cerere de lamurire a dispozitivului hotararii sa lamureasca judecatorul ce anume a avut in vedere la stabilirea sentintei Unele instante au in vedere venitul minim pe economie net, altele venitul brut care in prezent este 670 lei. Mie personal nu mi se pare corect sa fie stabilit din brut deoarece, daca persoana ar lucra cu salariul minim pe ec, suma avuta in vedere ar fi cea neta nu bruta.
Bun,net,cum ziceti d-voastra, dar daca nu lucreaza cu carte de munca... e plecat ,,afara''?Am specificat asta judecatorului (de fapt soacra mea), eu(copilul) trebuie sa primesca 25% din ce?Va rog ajutati-ma cu o cerere de lamurire a dispozitivului hotararii (cum ati specificat0 sa o depun maine la judecatorie? Multumesc din suflet.
Ultima modificare: Joi, 28 Iulie 2011
karenina-roman, utilizator
Parerea mea este ca hotararea e foarte clara si re poate reactualiza in fuctie in timp . Mai exact daca peste 2 ani se majoreaza venitul minim net lunar se v-a calcula 25% din acest venit ... venitul acum este clar si il puteti afla de pe internet sau oficial de la ITM si calculati 25 %. lamurirea dispozitivului e o pierdere de timp si practic daca lucreaza afara si nu vrea sa faca plata e cale lunga , trebuie sa puneti mana pe contractul de munca sa chemati in judecata pentru neplata sau daca aveti probe clare ca are venituri si nu achita atunci plangere penala pentru neexecutarea unei hotarari (amenda sau inchisoare ) .
Multumesc pt.raspuns . Eu ,,as fi vrut'' negru pe alb ,cum se zice ...ca asa eu socotesc 25%si vad cat trebuie sa dea el ....mai greu cred eu e pentru '' partea cealalta ''-soacra-mea sa stie clar cat e suma (care a dat in contul lui de la ea sau de la el bani copilului pana in prezent ,mai cu chiu cu vai da i-a dat...intr-un final)Acum ce sa inteleaga ea ,cat are de dat? Nu ar fi fost mai bine stabilita suma ,cum spuneam ...Sa las asa situatia ...nu stiu ? Ce ma sfatuiti ?Multumesc .
karenina-roman a scris:

Va rog frumos,explicati-mi si mie urmatoarea hot.jud.:
,,Majoreaza obligatia de intretinere stabilita prin sentinta civila nr.x/zzzz,a judecatoriei X , de la 40 lei la 25% din venitul minim net lunar pe economia nationala ,incepand de la data introducerii actiunii 8.07.2011 pana la majoratul copilului.''

Care ar fi venitul minim pe economie acum lunar? Nu ar fi trebuit sa specifice o suma ?Eu cum cer acea suma daca nu e specificata sau el cum plateste daca nu stie cat ?Acea suma se recalculeaza lunar in functie de venitul minim....pana la majorat? Ma simt in ,,ceata''...#-o
Multumesc anticipat.


Buna seara!
Salariul minim net este de 510 lei (670 lei brut) 25% din 510 = 127.5 lei pensie pentru copil.

Alte discuții în legătură

Majorarea pensiei de inretinere nelu2000 nelu2000 buna ziua! in ianuarie 2010 am castigat divortul ,in cere istantza mia aincredintat copilul si fosta, a fost oligata la la platirea unei pensi la salariul ... (vezi toată discuția)
Valoarea pensiei de intretinere in 2011 pentru persoanele fara venit buzeadrian buzeadrian Conform unei sentinte definitive si irevocabile sunt obligat la plata unei \"[b]pensii de intretinere in favoarea minorei, in cuantum de 25% din venitul net ... (vezi toată discuția)
Temei legal calcul suma pensie intretinere ca procent din salariul minim pe economie. Cris1971 Cris1971 Sunt in urmatoarea situatie: am hotarare din 2012 care obliga tatal sa plateasca suma de 175 lei pensie intretinere (nu a dovedit venituri asa ca suma a fost ... (vezi toată discuția)