Forum Discuţii diverse Cultură generală Lectia de gramatica
Discuție deschisă în Cultură generală

Lectia de gramatica

Bună ziua dragi colegi.

Am observat că, în foarte multe cazuri, oamenii întâmpină greutăți în determinarea formei corecte a pluralului unor substantive neutre.
În acest sens m-am gândit ca aceasta să fie prima lecție de gramatică din acest topic, mai ales că am mai citit și în alte topicuri că deschiderea unui asemenea subiect ar fi binevenită.
Sper să vă fie de folos și aștept și lecțiile voastre :)

Pluralul neutrelor

a) Neutrele care se termină la singular in –e fac pluralul tot în –e:
nume-nume; pântece-pântece
b) Neutrele care denumesc instrumente și au la singular una din terminațiile –ar, -er, -or, -sor, -tor – indiferent dacă substantivele în cauză sunt formate în limba română – fac pluralul în –e
dicționar -e, fermoar -e, minutar -e, spătar -e, bătător – batatoare, ascensor – ascensoare
c) Neutrele terminate la singular în –ent, -ment au pluralul in –e, iar cele în mânt fac pluralul în –minte
Accent –e, curent – e, incident –e......, acompaniament –e, așezământ – așezăminte
d) Marea majoritate a substantivelor neutre terminate în –aj fac pluralul în –e
Abataj, bagaj, demaraj, grilaj, personaj, reportaj, tonaj, etc. –e
Sunt excepții: menaj-menajuri, fuselaj care are pluralul în –e dar și în –uri
e) Neutrele cu singularul în –ăt și –et, fac pluralul, de asemenea, în –e
Capăt - capete, geamăt - gemete, lacăt - lacăte, sunet-e....
f) Neutrele terminate la singular în –u precedat de un grup de 2 consoane, a doua fiind –r, fac pluralul în –e, cu excepția substantivului lucru-lucruri .
Baromtru, cadavru, membru, registru, semestru, teatru
g) Neutrele terminate în –ism fac pluralul în –e
Chimism, fariseism, liberalism, truism, reumatism
h) Majoritatea neutrelor terminate la singular în –iu fac pluralul în –ii
Acvariu, deceniu, indiciu, spațiu, consiliu....
Sunt excepții: burghiu-burghie (burghiuri); chipiu –chipie(chipiuri); sicriu – sicrie; interviu – interviuri; pariu – pariuri; pustiu – pustiuri; șasiu - șasiuri.
i) Neutrele cu terminațiile –o, ó, -ou, -u fac pluralul în –uri
Radio, apropo, birou, cargou, ecou, metrou, reșou, sacou, tricou.
Face excepție: ou cu pluralul ouă.
j) Neutrele terminate la singular în –u, precedat de un grup de 2 consoane, a doua fiind –l, fac pluralul în -uri
Ansamblu, cenaclu, ciclu, diblu, maslu, soclu, titlu....
Fac excepție: exemplu – exemple; templu – temple
k) Neutrele provenite dintr-un supin fac pluralul în –uri:
Avut, cules, dres, fâșâit, miorlăit, plâns, pufăit.
Fac excepție neutrele din această categorie când se află în expresii ca: din auzite, pe alese, pe furate, din pomenite.
l) Cele mai multe neutre monosilabice fac pluralul în –uri:
Arc, bal, cer, dar, foc, pat, mat, loc, toc, zar, zid, lac, rit.....
Numărul excepțiilor este destul de mare, ex: ac-ace, bici-bice, lemn-lemne....

Modalitățile de formare a pluralului neutrelor nu au fost epuizate, însă regulile de mai sus restrâng numărul neutrelor care trebuiesc învățate de la caz la caz, deoarece pluralul anumitor neutre nu poate fi determinat prin reguli formale. Ex: atlas-atlase / popas-popasuri; temei-temeiuri / condei-condeie.

Cam multe reguli, nu-i așa? :oops:

Sursa: Gramatica de baza a limbii romane: - Ion COTEANU, editura Albatros 1982

bianca.bonnie, utilizator
@bianca.bonnie :bow:

Doua exemple pentru exprimarea corecta in cazul verbelor a placea si a parea. Le-am ales pentru ca deseori auzim

Mi-ar place sa fac (orice :rolleyes: ) sau Mi-ar pare rau sa nu fac (acelasi orice :) )

Corect este:

Mi-ar placea sa... si Mi-ar parea rau sa... pentru ca forma la infinitiv a verbelor respective este a placea si a parea.

Sursa de insipratie: [ link extern ]

Mi-am adus aminte ca am citit undeva pe net o regula scrisa tot in stilul asta si nu m-am lasat pana nu am gasit-o:

Cât veți fi și veți trăi / Noștri, voștri cu un i !

Ares-3, moderator