Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen de contestatie decizii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen de contestatie decizii

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine: care este termenul de contestare pentru:
- decizie incetare acordul partilor
- decizie incetre demisei
- deciei incetare concediere
-decizie incetare sanctionare?

Multumesc.
1. Art.268 alin.1 lit.b C.mun.
Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate in termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară.

2. Art.211 lit.a din Legea nr.62/2011
Masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa.