Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... declaratii financiare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

declaratii financiare

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog,conform legii, ce sanctiuni se aplica in cazul nedepunerii (din neglijenta) a unei declaratii fiscale - D394
-"Declaratie informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national" conform cu OMEF nr.702/14.05.2007 cu termenul de depunere 25.07.07,perioada declarata fiind sem.I al anului 2007?
Multumesc,Franczia Agota - Baia Mare
Art. 219
Contravenţii ( cod procedura fiscala)
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
f) nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 53;( art 53 se refera la furnizarea periodica de informatii )
si se sanctioneaza cu :
c) cu amendă de la 2.000 lei la 3.500 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. e) şi f);

De tinut cont si de :

3.2.După prelucrarea declaraţiilor informative vor fi identificate:
- persoanele impozabile care nu au depus declaraţiile informative, deşi în decontul de TVA au declarat livrări/prestări/achiziţii pe teritoriul naţional, potrivit pct. 3.1 lit. b);
- persoanele impozabile care au depus declaraţii informative care prezintă erori, potrivit pct. 3.1 lit. a).
3.3.Pentru persoanele impozabile prevăzute la pct. 3.2 se emit:
a)notificări pentru nedepunerea declaraţiei;
b)notificări pentru corectarea declaraţiei.
3.4.Notificările prevăzute la pct. 3.3 se emit până cel târziu la data de 15 a lunii următoare termenului legal de depunere a declaraţiei informative.

Daca nu aveti notificare , poate reusiti sa obtineti un avertisment .
6.000 in 24 de ore, nici nu poate fi vorba de avertisment, la o amenda atat de mare, au mai incercat si altii