avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Durata rezolvare plangeri penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Durata rezolvare plangeri penala

Cunoasteti cazuri de plangeri penale nerezolvate in mai mult de 2 (doi) ani si 4 (patru) luni, cu toate interventiile posibile ?
Ce poate fi facut in acest caz ?
Ultima modificare: Vineri, 29 Iulie 2011
ContSters210520, utilizator
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 23:45, 12 August 2011
Eu nu cunosc nici un caz dar daca nu se insista se poate ajunge la o asemenea durata indelungata.
Durata medie se afla undeva pe la un an si jumatate.
Datorita cauzelor cu arestati celelalte cauze au o solutionare mai lenta.
Daca in procesul dvs au fost acordate termene de amanare in mod nejustificat ,ducand la tergiversarea soultionarii cauzei , va puteti adresa cu sesizare Sectiei de judecatori din cadrul CSM-ului
r.gabi a scris:

Daca in procesul dvs au fost acordate termene de amanare in mod nejustificat ,ducand la tergiversarea soultionarii cauzei , va puteti adresa cu sesizare Sectiei de judecatori din cadrul CSM-ului


pai omul nu a spus nimic de un proces!!!

... exista si situatii in care plangerea penala este depusa la organele de cercetare penala (politie sau parchet) fiind solutionate, in prima faza, de acestea...

... cat despre sesizarea CSM-ului in legatura cu o presupusa tergiversare, imi permit sa fiu sceptica ca o astfel de sesizare se poate rezolva in interesul petentului...:(
Asa este ! Procuratura si organele de cercetare penala tergiverseaza rezolvarea plangerii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Iulie 2011
ContSters210520, utilizator

Alte discuții în legătură

Recurs n.u.p mancipri mancipri se poate face recurs la solutia de n.u.p. data de parchet . daca da ....unde !? (vezi toată discuția)
Ce urmeaza? liviuu liviuu Care este parcursul unei plangeri penale? plangere penala, - organ de cercetare (politist), - rezolutie procuror, - contestatie rezolutie la prim-procuror, - ... (vezi toată discuția)
Procedura si termene contestare n.u.p. ContSters257745 ContSters257745 Buna ziua! Am primit azi o rezolutie de neincepere a urmaririi penale la o plangere formulata de mine. Inteleg ca am la dispozitie 20 de zile pentru a ... (vezi toată discuția)