Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce urmeaza?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce urmeaza?

Care este parcursul unei plangeri penale?
plangere penala, - organ de cercetare (politist), - rezolutie procuror, - contestatie rezolutie la prim-procuror, - judecatorie si de aici ce se mai poate face? (tribunal si curtea de apel??)
Dupa solutionarea unei eventuale plangeri impotriva rezolutiei procuorului la judecatorie,nu se mai poate face nimic ,hotararea pronuntata de instanta ramanand definitiva,conform art.278 al.2 ,ind.1 c.pr.pen(astfel cum a fost modificat prin art.XVIII/38 din Legea nr.202/2010
Daca plangerea este intemeiata, si se constata aceasta ca urmare a cecetarilor, a probelor, atunci ajunge in instanta;daca nu, ramane in faza de plangere si vi se va trimite o scrisorica in care vi se va raspunde ca este neintemeiata.
Dupa solutionarea unei eventuale plangeri impotriva rezolutiei prim-procuorului la judecatorie se solutioneaza favorabil sa inteleg ca dosarul se retransmite la parchet apoi din nou la organul de cercetare penala si apoi iar la parchet si apoi iar la judecator ????

Sa inteleg ca este vorba despre neinceperea urmaririi penale?
Daca dosarul, in privinta caruia respectivul procuror a intocmit rezolutia, contine probe suficiente, cauza este retinuta, spre judecare, de catre judecatorie, daca nu este trimisa parchetului, in vederea completarii cercetarii, apoi, din nou in instanta.
Intrebarea user-ului se refera la ce etapa procedurala urmeaza dupa ce plangerea impotriva rezolutiei primului procuror este solutionata de instanta.
Trebuia adugat ca instanta in cazul in care admite plangerea partii care a formulat-o cauza este retrimisa la parchet pentru continuarea cercetarilor

Subiect: ce urmeaza?
Care este parcursul unei plangeri penale?
plangere penala, - organ de cercetare (politist), - rezolutie procuror, - contestatie rezolutie la prim-procuror, - judecatorie si de aici ce se mai poate face? (tribunal si curtea de apel??)