avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casare si rejudecare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casare si rejudecare

daca am o sentinta pierduta la fond iar in recurs am obtinut "caseaza sentinta si trimite la rejudecare aceleiasi instante" iar dosarul mi-a fost repartizat la acelasi complet cu acelasi judecator care mi-a respins cererea la fond,am avut termen si cerere pentru angajare aparator,mi s-a fixat termen,judecatorul de la fond nu ar trebui sa faca cerere de abtinere? multumesc mult!!!
Daca cererea a fost respinsa pe fond, da, ar trebui sa se abtina, sau puteti formula dv. o cerere de recuzare.
Daca a fost respinsa ca urmare a admiterii unei exceptii, judecatorulpoate judeca in continuare cauza.
multumesc mult !
Art.24 C.proc.civ. reglementează expres şi limitativ trei cazuri de incompatibilitate:
a) Judecătorul care a pronunţat o hotărâre într-o pricină nu poate lua parte la judecata aceleiaşi pricini în apel sau în recurs;
b) Judecătorul care a pronunţat o hotărâre într-o pricină nu poate lua parte la rejudecarea aceleiaşi pricini, după casarea cu trimitere.
c) judecătorul care a fost martor, expert sau arbitru într-o pricină, nu poate lua parte la judecata aceleiaşi pricini.

In acest caz, dvs puteti ridica exceptia incompatibilitatii acelui judecator ....
judecatorul respectiv este incompatibil a judeca respectiva cauza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stramutare proces - conditii tusu tusu Buna ziua, miercuri, 2 aprilie, am o contestatie in anulare la Curtea de Apel. din cate inteleg, contestatia va fi judecata de aceiasi judecatori pe care ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate sau nu? zallyna zallyna O plangere contraventionala este respinsa la fond ca tardiv introdusa.(nu se discuta pe fond, ci numai pe exceptie). La recurs, tribunalul caseaza cu ... (vezi toată discuția)
Nelamurire Georgian2all Georgian2all Buna ziua, am o nelamurire, pe care va rog sa mi-o elucidati. In anul 2006, m-am judecat si dupa 2 ani, nu mi s-a dat dreptate. Intre timp s-a inceput ... (vezi toată discuția)