Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insotitor persoana cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insotitor persoana cu handicap

Am un unchi in virsta de 86 ani care din luna februarie 2011 a avut un atac cerebral in urma caruia nu mai vede este foarte bolnav,aproape imobilizat la pat,locuieste singur,sotia sa fiind decedata iar fata lui locuieste in Brasov si nu poate avea grija de el.Vazind ca nimeni nu are grija de el,mama mea care este sora unchiului meu il ingrijeste zilnic cu tot ce are nevoie un om la virsta si bolile unchiului meu.Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa se adreseze mama mea si cu ce documente pentru a beneficia de statutul de insotitor de handicap si de indemnizatia lunara ce se acorda in astfel de cazuri.Va multumesc.
Inseamna ca nu lucrati in domeniu daca nu cunoasteti institutiile
cum asa?lucrez chiar la comisia de expertiza adulti!
Din nefericire, atacul cerebral nu se incadreaza in grad de handicap, conform Criteriilor de evaluare a persoanelor cu handicap stabilite, in anul 2006, de Ministerul Sanatatii si Ministerul Muncii.
Dreptul de insotitor sau de asistent personal nu il poate obtine decat daca este incadrat in grad de handicap grav cu asistent personal iar asta...din pacate...nu se poate..
E trist, dar adevarat
Imi cer scuze, dar...Inspectoratul Teritorial pentru Persoanele cu Handicap nu mai exista de mult. Atributiile cu privire la incadrarea in grad de handicap au fost preluate de Serviciile de evaluare complexa din cadrul Directiilor Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului si de Comisiile de evaluare a persoanelor cu handicap care sunt in subordinea Consiliilor Judetene sau Consiliilor locale (la Bucuresti).