Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mare problema cu biserica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mare problema cu biserica

As dori sa stiu daca am vreo sansa de cistig dind in judecata biserica(probabil) sau ma rog, pe cei care raspund de ea. Problema e zgomotul cauzat de clopotele si toaca bisericii construite la 20-30 m de bloc. Este inadmisibil ca la 7.30 dimineata sa urle toaca si clopotele de sarim din pat, de la mic la mare. Nu conteaza ca e week-end sau zi lucratoare.
Intrebarile mele ar fi: am vreo sansa sa rezolv ceva? daca merg la politie, ma iau inseama? ce-ar trebui sa fac sa-i dau in judecata, cui sa ma adresez?
Vreau sa cred ca legea e pt. toti; daca eu as face zgomot in casa la orele acelea matinale ar veni politia si m-ar amenda. Pe sistemul asta ar trebui sa raspunda si ei in fata cuiva.
Multumesc anticipat pt raspunsuri
Grea speta, ma indoiesc ca biserica ar putea fi obligata sa nu mai respecte regulile/obligatiile/traditiile crestine.Sincer, consider ca nici politia nu are cum sa intervina. Clopotele si toaca bisericii nu sunt catalogate drept ,,zgomote" atunci sunt folosite de biserica, ele fac parte dintr-un ritual acceptat fara echivoc de lumea crestina.
Poate o izolatie fonica a imobilului ar rezolva situatia, cel putin in parte.

Catalin
Eu nu sunt de acord cu opinia de mai sus.
Nu exista nici un ritual acceptat fara echivoc de lumea crestina, care sa exeada prevederilor legale. De altfel si art.16 alin.2 din Constitutie statueaza acest principiu : Nimeni nu este mai presus de lege.
Adresati-va cu o plangere politiei si apoi la Autoritatea Publica Teritoriala pentru Protectia Mediului.
catalin_just a scris:

Grea speta, ma indoiesc ca biserica ar putea fi obligata sa nu mai respecte regulile/obligatiile/traditiile crestine.Sincer, consider ca nici politia nu are cum sa intervina. Clopotele si toaca bisericii nu sunt catalogate drept ,,zgomote" atunci sunt folosite de biserica, ele fac parte dintr-un ritual acceptat fara echivoc de lumea crestina.
Poate o izolatie fonica a imobilului ar rezolva situatia, cel putin in parte.

Catalin

Are o oarece izolatie, geamuri termopan. Dar degeaba, cind se-apuca sa bata clopotele sint ca si in camera.....
Dar....de ce n-ar fi catalogate "zgomote" cind de fapt asta sint?
Multumesc
Domnule/Doamna av.avluci, un caz identic ( daca nu cumva chiar acesta e!) a fost prezentat zilele trecute de mass-media. Autoritatile nu au dreptul sa ceara preotului sa nu mai traga clopotele. Sau sa le traga dupa ora 8 sau 10 dimineata, cand oamenii sunt la serviciu.Sau ...mai incet. Pentru asta sunt platiti.
As vrea sa aud si eu cum ca un preot a fost amendat pt ca a batut clopotele bisericii pentru enoriasi.

Catalin
Eu nu cred ca speta este grea.Ceea ce a arata mai sus Catalin-Just imi pare corect si nicio lege nu vad sa poata ingradi acest drept.Cel mult ar veni in conflict 2 texte constitutionale iar libertatea cu privire la religie va prevala.
Biserica va castiga procesul daca il veti deschide.
Cel mult ati putea sa ii dati in judecata pe cei care au construit blocul prea aprope de biserica.

avocat Claudiu Lascoschi