Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mare problema cu biserica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mare problema cu biserica

As dori sa stiu daca am vreo sansa de cistig dind in judecata biserica(probabil) sau ma rog, pe cei care raspund de ea. Problema e zgomotul cauzat de clopotele si toaca bisericii construite la 20-30 m de bloc. Este inadmisibil ca la 7.30 dimineata sa urle toaca si clopotele de sarim din pat, de la mic la mare. Nu conteaza ca e week-end sau zi lucratoare.
Intrebarile mele ar fi: am vreo sansa sa rezolv ceva? daca merg la politie, ma iau inseama? ce-ar trebui sa fac sa-i dau in judecata, cui sa ma adresez?
Vreau sa cred ca legea e pt. toti; daca eu as face zgomot in casa la orele acelea matinale ar veni politia si m-ar amenda. Pe sistemul asta ar trebui sa raspunda si ei in fata cuiva.
Multumesc anticipat pt raspunsuri
u.b.i.k. a scris:

sunt firme care vand decibelometre la preturi intre 100-150 euro, din pacate nu-mi aduc aminte numele nici uneia in acest moment.

da... am primit si un link de la av. Nicolaie Ciobotaru... dar culmea acestea inregistreaza doar intre 40 si 130 de decibeli desi noaptea maximul de galagie permis este de 35.... cel mai ieftin este de 260 lei fara certificat de metrologie si cu acest certificat costa 350 lei (is curios, se modifica se aparatul si inregistreaza mai bine daca are si acest certificat? :D)

:offtopic:
dupa interventiile mele din acest topic primesc in fiecare zi spam-uri cu subiecte crestine de la kslcatalin@yahoo.com. othellox, Avlil, JH, poate ca au primit si ei asa ceva. Pe mine nu ma prea deranjeaza, si in general le citesc, insa nici nu-mi schimba parerea. aici nu e vorba de crestinism ori credinta ci de drepturi si obligatii.

Pe mine nu m-a deranjat nimeni cu astfel de mesaje... poate au stiut ca nu pot rezolva nimic intr-un "razboi" cu un agnostic avocat care cunoaste si biblia destul de bine :)... oricum e problema de drept nu de religie cum bine ati spus...:rtfm:
Attila-Arpad Dombi, Avocat
Se mai calibreaza unele aparate la BRML... ca sa ma exprim asa, ca un necunoscator...
Alte aparate numai se verifica, atat.
De exemplu, unele instrumente medicale de masura a cantitatii de medicamente administrate se verifica. De fapt, parca asa si zicea Buletinul metrologic, era buletin de verificare...
Deci: da, unele masoara mai bine, pentru ca se pot calibra; dar ideea verificarii metrologice e sa stii daca functioneaza bine au ba. Si daca functioneaza prost, macar stii asta. E simplu.

Nu vad logica vanzarii unor astfel de sisteme fara verificari metrologice. Inteleg de ce ai tu nevoie de un astfel de aparat, fara verificare metrologica... dar nu prea inteleg logoica celor ce vand fara aceasta verificare. Nu e asa de mare birocratia ... :-/

260 de lei nu e mult... se amortizeaza in 1 sau 2 clienti, depinde cat de putin vrei sa le iei pe masuratori... :) Daca un expert ia de la 500 de lei in sus...
Icsulescu a scris :

"Textul Convenţiei fusese amendat conform dispoziţiilor Protocolului nr. 3 (STE
nr. 45), intrat în vigoare la 21 septembrie 1970, ale Protocolului nr. 5 (STE
nr. 55), intrat în vigoare la 20 decembrie 1971 şi ale Protocolului nr. 8 (STE
nr. 118), intrat în vigoare la 1 ianuarie 1990. El cuprindea în plus textul
Protocolului nr. 2 (STE nr. 44) care, aşa cum stipulează în articolul 5,
paragraful 3, făcuse parte integrantă din Convenţie de la intrarea sa în vigoare
pe data de 21 septembrie 1970. Toate dispoziţiile care fuseseră amendate sau
adăugate prin aceste Protocoale sunt înlocuite prin Protocolul nr. 11 (STE nr.
155), începând cu data intrării sale în vigoare pe data de 1 noiembrie 1998.
Incepând cu această dată, Protocolul nr. 9 (STE nr. 140), intrat în vigoare pe
data de 1 octombrie 1994, este abrogat."
____________________________________________________________________________

CEDO amendata prin Protocolul nr 11 insotita de Protocolul aditional si de Protocoalele nr 4,6,7,12 si 13 si modificata de Protocolul nr 14 cuprinde art 60.
Deci, art 60 din CEDO nu a fost inlaturat.Nici nu putea fi inlaturat.Este un articol deosebit de important.;)

Va recomand sa consultati Rudolf Schmultzer, CEDO modificata prin Protocolul nr 14 din cadrul Editurii Morosan, 2007.

Rudolf Schmultzer este grefier la CEDO.;)
Deci, e cam greu sa sustina cineva ca ar fi ramas in urma.:)

Cam asa vad eu lucrurile stimate coleg Icsulescu.
E adevarat ca se spune ca toate drumurile duc la Roma dar mai conteaza si cat de sigur este drumul. ;)

avocat Claudiu Lascoschi
gugy a scris:

As dori sa stiu daca am vreo sansa de cistig dind in judecata biserica(probabil) sau ma rog, pe cei care raspund de ea. Problema e zgomotul cauzat de clopotele si toaca bisericii construite la 20-30 m de bloc. Este inadmisibil ca la 7.30 dimineata sa urle toaca si clopotele de sarim din pat, de la mic la mare. Nu conteaza ca e week-end sau zi lucratoare.
Intrebarile mele ar fi: am vreo sansa sa rezolv ceva? daca merg la politie, ma iau inseama? ce-ar trebui sa fac sa-i dau in judecata, cui sa ma adresez?
Vreau sa cred ca legea e pt. toti; daca eu as face zgomot in casa la orele acelea matinale ar veni politia si m-ar amenda. Pe sistemul asta ar trebui sa raspunda si ei in fata cuiva.
Multumesc anticipat pt raspunsuri

Faceti-le in ciuda deschizand un bordel gard in gard cu ei:D
Acum devenind seriosi, SRL-ul asta numit Biserica se pare ca e mai presus de lege.Din cate stiam eu suntem un stat laic,dar se pare ca m-am inselat.X-(
Aveti idee daca pana acum in 2018 s a intamplat ceva cu zgomotele produse de biserica intre blocuri ? Au fost procese ? Biserica urbana dintre blocuri mai are voie sa bata clopotele zgomotos?
Urmeaza sa imi achizitionez un imobil in spatele unui biserici si sunt stresata ca nu stiu daca nu o sa am aceasta problema pe cate eu o consider graba pt o familie cu 2 copii mici!