Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate autoriza construirea unui imobil pe 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate autoriza construirea unui imobil pe 2 terenuri invecinate, fara alipire prealabila la Cartea Funciara?

Un client doreste sa achizitioneze 2 terenuri invecinate, avand numere cadastrale distincte, si doreste sa stie daca pentru a obtine autorizatie de a construi un imobil care ar ocupa portiuni din ambele terenuri este nevoie sa le alipeasca in prealabil.

Any ideas?
De preferat este sa faceti pentru inceput operatiunea de alipire-comasare a celor doua terenuri.
Situatia este mai dificila in cazul in care pe ambele terenuri este pozitionata o cladire, dar daca proiectul Dvs. prevede pe un teren constructia cladirii iar pe celalalt amenajarea parcarilor (spre exemplu), nu ar trebui sa intampinati probleme.
Discutati aceste aspecte si cu proiectantul sau inspectorii din cadrul Primariei -Serviciu Urbanism.
Intr-adevar, cel mai indicat este sa se efectueze alipirea celor doua terenuri sub acelasi nr. cadastral, dar clientul doreste sa evite acest lucru si doreste sa stie daca exista vreo piedica legala expresa, pe care deocamdata nu am identificat-o. Am sa discut cu cei de la Primarie. Multumesc!
mihai-alexandru.badea, utilizator
Singura piedica ce-mi vine acum in minte este limitarea gradului de ocupare cu constructii al terenului
Cred ca va putea obtine autorizatia, dar, pentru intabularea constructiei, va fi nevoit sa alipeasca cele doua terenuri.

este de recomandat alipirea terenului inainte de obtinerea autorizatiei pentru a nu aparea probleme la edificarea c-tiei. nu se stie ce vedere ingusta poate avea inspectorul si are pretentia ca numarul parcelei obtinut dupa alipire sa coincida cu cel din autorizatie. cert este ca nu se poate intabula o ctie pe 2 numere cadastrale.