Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PROBLEME DE PROPRIETATE MOSTENIRE-VINZARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PROBLEME DE PROPRIETATE MOSTENIRE-VINZARE

ACTIUNE IN CONSTATARE
proprietarului unui case cu etaj cu 2 apartamente din care unul nationalizat(L.134/1949) si vindut in baza .L.112/1995 in anul 1998(apartament care se intabuleaza),deschide o Actiune in 2001 in baza dispozitiiei art.480 cod civil si Legea 10/2001 in contradictoriu cu : -Municipiu,prin Primar,
alegind ulterior Legea 10/2001.
-judecatoria respinge actiunea.
-in apel tribunalul mentine hotarirea si respinge apelul (primavara 2002).nu s-a mai facut recurs .

-1.proprietarul paraseste acesta lume in 2007 si mostenitorii vind in totalitate mostenirea in anul 2009 lui -XX- inclusiv cea ce i s-a respins de tribunal proprietarului in 2002.
--putea transmite proprietarul decedat cea ce tribunalul i-a respins in actiunea din anul 2002 ?
-in documentatia intocmita de -XX- cu ocazia intabularii an 2009 are si terenul de sub apartamentul vindut L.112/1995

-2.Chiriasul devenit Proprietar(L.112/1995) in anul 1998 vinde in 2009 prin intermediul notarului lui -AA- care in documentatie are mentionat in prorietate terenul in indiviziune de sub constructie(casa cu etaj)

-Actualmente Noul Proprietar(2009)-XX- deschide in 2011) o actiune in contradictoriu cu :
-MUNICIPIU prin PRIMAR si
-AA- subdobinditorul de la Chiriasul devenit Proprietar(L.112/1995).
in baza art.480,481 si art.111 cod procedura civila si cere constatarea lipsei de titlu al statului,ca nationalizarea s-a facut fara titlu si compararea titurilor lui -XX- cu ale lui -AA-
si lasarea in deplina proprietate si posesie a terenului aflat sub apartamentul vindut cu L.112/1995 in anul 1998( nota: apartament intabulat in 2002 si actualente nu mai apartine Chiriasului Proprietar-1998, apartine subdobinditorului-AA-2009)

-care este importanta autoritatii de lucru judecat(in 2002) ? se mai poate recupera terenul.
-compararea titlurilor in acest caz la ce rezultat ar putea duce ?
-se poat anula titlul statului avind in vedere
.Decizia a CC nr. 48 din 30 aprilie 1996,privind exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor Decretului nr. 134/1949,precum si .Decizia a CC nr. 134 din 6 decembrie 1994 privind solutionarea exceptiei de neconstitutionalitate a prevederilor Decretului nr. 134/1949,precum si legea 1/2009.
-actiunea in contradictoriu cu Municipiu prin Primar si -AA-poate sa-si atinga scopul asa cum a fost formulata.

orice parere este bine venita .

va multumesc
sandry
Cred ca ati mai deschis un topic cu aceeasi intrebare.
Actiune in constatare a proprietarului?
Nu de revendicare?
Actiunea in constatare este inadmisibila, intrucat conform dispozitiilor art.111 Cod procedura civila nu poate fi promovata actiunea in constatare, atunci cand este posibila promovarea actiunii in realizarea dreptului (in cazul de fata actiunea in revendicare).
Nu cumva acesta a fost motivul respingerii actiunii : inadmisibilitatea?
Pentru ca, daca este asa, atunci nu opereaza autoritatea de lucru judecat.
Mai intai pentru ca nu exista identitate de obiect cu cea de-a doua pricina, al carui obiect este constatare nulitate si revendicare prin comparare de titluri.
In al doilea rand, pentru ca autoritatea de lucru judecat opereaza atunci cand a fost antamat fondul cauzei, adica analizat dreptul pretins, nu si atunci cand instanta a respins actiunea ca urmare a admiterii unei exceptii.
ContSters103772, utilizator