Forum Discuţii juridice Executare silită Probleme ulterioare achizitiei!
Discuție deschisă în Executare silită

Probleme ulterioare achizitiei!

Dupa o negociere de 9 luni,probleme in cascada si actiuni de natura rroma am reusit sa cumpar de la o banca un imobil[casa]adjudecat de respectiva institutie.Precizez ca nu am participat la nici o licitatie.Doua saptamani mai tarziu descopar ca aceasta constructie nu are fundatie din beton.Intrebarea mea e:daca un arhitect de rezistenta imi spune ca imobilul prezinta risc seismic pot trece asa ceva la vicii ascunse?Cei de la banca nu mi-au aratat nici un proiect initial iar despre materialele folosite doar s-a vorbit.Casa a fost executata silit in favoarea bancii.Daca mai descopar si alte chestiuni cum ar fi infiltratii sau alte mascari cum ma sfatuiti sa procedez?
Viciile ascunse trebuie sa fi fost ascunse. Adica, dvs. sa nu fi putut sa le constatati pana la momentul incheierii actului de vanzare-cumparare, in urma unei cercetari atente. Daca nu ati vizionat imobilul inainte de incheierea actului (ati facut-o?), acest aspect va este imputabil dvs.
ContSters103772, utilizator
Imobilul l-am vizitat de 8 -10 ori!Nu m-am gandit niciodata sa vorbesc de fundatie atata timp cat mail-ul de la ei spune ca respectiva constructie are structura de rezistenta din zidarie portanta de caramida,planseu beton si etaj pe structura lemn.Si nu cred ca m-ar fi lasat sa dau gauri prin pereti sa verific veridiciatea spuselor.
Potrivit dispozitiilor art.1352 Cod Civil, pentru a fi antrenata raspunderea vanzatorului pentru viciile ascunse, trebuiesc indeplinite cumulativ 3 conditii :
- viciul trebuie sa fi existat la incheierea contractului.
- viciul sa fie ascuns; pentru a fi considerat ascuns, cumparatorul trebuie sa nu fi putut sa-l cunoasca printr-o verificare normala, dar atenta.
- viciul sa fie grav, adica din cauza lui lucrul sa fie impropriu folosirii sau sa se micsoreze intr-atat valoarea, incat in cunostinta de cauza cumparatorul nu ar fi cumparat sau ar fi platit un pret mai redus.

Daca in informatiile furnizate, vanzatorul v-a prezentat o situatie contrara realitatii, puteti invoca si dolul.
Dolul sau viclenia este acel viciu de consimtamant care consta in inducerea in eroare a unei persoane, prin mijloace viclene, pentru a o determina sa incheie un act juridic.

Amandoua, atat viciul ascuns, cat si dolul, le puteti invoca fie pentru anularea contractului de vanzare-cumparare, fie ca sa obtineti restituirea unei parti din pretul pe care l-ati platit.