avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... VIZA EXPIRATA A UNUI COPIL MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

VIZA EXPIRATA A UNUI COPIL MINOR

Buna ziua ,
Am un copil minor de un an cu dubla cetatenie ( egipteana- romana ) , nascut in egipt ( tatal egiptean ).
Are certificat de nastere egiptean cat si pe cel romanesc .
Am intrat cu copilul in tara , in Romania , acum 3 luni , cu pasaportul egiptean si cu viza ( categoria C ) obtinuta de la ambasada Romaniei din Cairo
Viza copilului a fost valabila doar 7 zile , iar noi urmeaza sa ne intoarcem in Egipt in septembrie.
Vreau sa ii fac pasaportul romanesc in Egipt , la Ambasada Romaniei, ne va fi mult mai usor cu actele ( tatal este in egipt ).
Vom primi amenda la aeroport cand vom pleca din cauza vizei expirate ?
Care sunt demersurile pentru a obtine o prelungire a vizei si care sunt costurile ei ?

Multumesc .

Alte discuții în legătură

Sunt disperata!ajutor!pt viza unui cetatean egiptean cu care vreau sa ma casatoresc in romania laraiva laraiva I s-a dat viza de aici,dar acolo i s-a cerut la ambasada un cont de 50 de euro pe zi,pt perioada ,,vizitei\'\'.Ma intreb cu furie de ce nu sunt reglementari ... (vezi toată discuția)
Copil nascut in romania cu tata egiptean Ela81 Ela81 Buna ziua, Sunt casatorita in Romania cu un cetatean egiptean eu fiind crestina , el musulman. avem un copil nascut in romania iar tatal vrea sa-i faca la ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru casatorie cu un cetatean egiptean anamarya anamarya Buna dimineata.Va rog, imi puteti spune ce acte imi trebuiesc pentru a ma castori cu un cetatean din Egipt.Am inteles ca am nevoie de un act scris in engleza ... (vezi toată discuția)