Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata drepturilor salariale la incetarea contractului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata drepturilor salariale la incetarea contractului de munca

Contracul de munca inceteaza cu data de 19.08.2011 pe motivul desfiintarii locului de munca.Problema este ca angajatorul vrea sa-mi plateasca drepturile salariale doar in data de 12.09.2011 pe motiv ca asta este data de plata a tuturor angajatilor societatii.Este legal?Nu trebuie ca in ziua semnarii notei de lichidare sa fie achitate toate aceste drepturi salariale?Cand vor ei sa-mi plateasca eu nu mai am calitatea de angajat. Cum sa procedez???
Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.