Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract nevizat itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract nevizat itm

Am semnat de curand un contract pe perioada nedeterminata.Mi s-a inmanat al 3 lea exemplar semnat de seful firmei si stampilat.
Trebuie sa aiba si stampila de la ITM sau nu? sediul firmei ,,mama" este la Bucuresti la noi fiind o filiala
Nu,nu mai este nevoie de stampila ITM ,deoarece contractele individuale de munca sunt transmise electronic prin REVISAL.
Are obligatia ca in 20 de zile sa-l inregistreze prin posta electronica in Revisalul ITM, daca nu face aceasta procedura poate primi o sactiune contraventionala destul de mare "3000 lei". Atentie ca am o astfel de speta...etc. fara comentarii..:((
...angajatorii sunt obligati sa inregistreze in registrul general de evidneta a salariatilor (REVISAL) si sa transmita registrul in forma electronica la ITM cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatii in cauza.- OUG nr.123/2010

ContSters123067, utilizator
Conform HG 500/2010 CIM se inregistreaza in Revisal si se transmite cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.

Interventie moderator:
:rtfm:
Manole Dumitru:
Am rugamintea sa nu mai interveniti in probleme pe care nu le stapaniti sau nu sunteti la zi cu legislatia pentru ca inducem in eroare pe useri.
Rezumati-va la domeniile pentru care aveti pregatirea si experienta necesare!
Multumesc pentru intelegere!
Manole Dumitru a scris:

Are obligatia ca in 20 de zile sa-l inregistreze prin posta electronica in Revisalul ITM, daca nu face aceasta procedura poate primi o sactiune contraventionala destul de mare "3000 lei". Atentie ca am o astfel de speta...etc. fara comentarii..:((

Care este actul normativ care prevede asa ceva ?.... legea nr.130//1999 a fost abrogata la 01.01.2011.