Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare contract telefonie mobila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare contract telefonie mobila

Buna ziua. Imi puteti spune va rog care sunt conditiile in care se poate anula un contract de telefonie mobila? Mai am 17 luni de perioada contractuala, deoarece in urma cu cateva luni am primit un telefon pt fidelizare si mi s-a marit perioada contractuala. Mi s-a spus de la serviciu clienti ca va trebui sa platesc abonamentul in avans pe cele 17 luni in cazul in care voi rezilia CONTRACTUL. Va multumesc
Potrivit legii nr.193/2000, sunt considerate clauze abuzive, clauzele care restrang sau interzic dreptul consumatorului de a rezilia contractul, in cazurile in care comerciantul a impus consumatorului, prin contract, plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale
Trimiteti-le o instiintare scrisa ferma, cu confirmare de primire, in care sa-i informati ca doriti denuntarea unilaterala a contractului incepand cu data de ..... si ca nu sunteti de acord cu plata niciunei penalizari.
Asteptati sa fiti actionata in judecata, iar daca o vor face, invocati in instanta faptul ca nu vi s-a adus la cunostinta, cu ocazia discutiei telefonice, faptul ca in caz de denuntare unilaterala trebuie sa platiti penalizari. De asemenea, invocati caracterul abuziv al unei asemenea clauze.
ContSters103772, utilizator
Puteti renunta la abonament, insa trebuie sa platiti serviciile de care ati beneficiat atunci cand ati incheiat contractul - telefon la un pret diminuat.
In principiu, eu asa vad ca ar trebui sa se rezolve problema: platiti costul telefonului la momentul achizitionarii si reziliati contractul.

Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului, art 84: Dreptul consumatorului la denunţarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrâns de nicio clauză contractuală sau înţelegere între părţi, în cazurile prevăzute de lege, aceasta fiind considerată nulă de drept. Drepturile părţilor referitoare la o justă despăgubire nu vor fi afectate în cazul denunţării unilaterale.