Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social si administrativ
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social si administrativ

Buna seara, eu si un prieten vrem sa infiintam o societate comeciala care are ca activitate comert. Amandoi locuim intr-un apartament inchiriat, putem avea sediul social si administrativ in acel apartament ? daca proprietarul este de acord sa folosim apartamentul si ca sediu ?
Da, se poate.
Numai cu acordul proprietarului da. Ulterior se va incheia cu proprietarul un contract de inchiriere sau comodat pe societatea respectiva. Proprietarul va tb sa dea o declaratie de nesuprapunere, adica spatiul inchiriat societatii nu se suprapune cu un alt spatiu alocat sau inchiriat altei persoane juridice sau fizice.
Aceasta declaratie se face la notariat si se legalizeaza ? Exista conditi ? Gen..inchiriarea locatiei pe un termen de X ani? Mai pot locui acolo eu si prietenul meu ?
Da aceasta declaratie se face la notariat este autentica. Puteti locui in continuare, societatii alocandu I o camera doar.
deci termen nu exista?.. se inchiriaza pe o perioada nedeterminata. Vreau sa previn o eventuala schimbare a sediului social si administrativ la dorinta proprietarului, gen vanzarea apartamentului sau cresterea chiriei dupa o perioada de timp...