Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Apartament de servicu
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Apartament de servicu

STIMATI COLEGI : Va supun atentiei urmatoarea situatie:Legea 562/2004,modificata prin Legea 357/2007 reglementeaza modalitatea de vanzare a locuintelor de serviciu aflate in administrarea intitutiilor publice din sistemul de aparare,ordine publica si siguranta nationala.
Clientul meu,fost cadru de politie,cumpara in rate locuinta de serviciu in anul 2005, pe care o achita integral in anul 2007,inainte de aparitIa Normelor metodologice de aplicare a legii(O MAI 678/2008) .Potrivit acestor norme in anul 2011 cand acesta deja devenise pensionar,MAI reevalueaza locuinta,eliminand TVA si aplicand o dobanda de 5% diferentei de plata pana la achitare.
Se stabileste astfel prin "cercetare administrativa"ca actualul pensionar ar fiprodus un prejudiciu prin neplata acestei diferente ce s-a stabilit si se emite o decizie de imputare pentru a se recupera aceasta suma.
Speta comporta o serie de intrebari:
1.Mai poate fi cercetat administrativ un pensionar,pentru un presupus prejudiciu creat in perioada activitatii?
2.Faptul ca achitarea integrala a locuintei s-a produs inainte de aparitia normelor metodologice care prin aplicare duc la majorarea pretului locuintei,poate inlatura efectele acestui act normativ?
3.Putem vorbi de "prejudiciu" in sensul raspunderii administrative in aceasta situatie ?
V-as ruga respectuos sa postati eventuale opinii! Multumesc!
1). Verificare termen prescriptie si indeplinirea conditiilor pentru o astfel de actiune in speta cercetare administrativa;
2). Achitarea integrala inainte de aparitia normelor metodologice acopera de consecinte juridice persoana in cauza;
3). Revenim la motivul, obiectul si momentul efectuarii cercetarii administrative, cu verificarea temeiului de drept.