Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare software in strainatate - cum fac cu tva-ul?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare software in strainatate - cum fac cu tva-ul?

ziua buna,

vreau sa vand online o aplictie. totul se va desfasura in mod automat, punerea produselor in cosul de cumparaturi, plata online, facturarea clientului din romania sau strainatate. intrebarea me e legata de tva. eu aplic tva 24% la pretul de vanzare indiferent de unde e clientul? de exemplu google iti da posibilitatea sa platesti tva la ei sau singur in tara. alte siteuri din afara schimba procentul tva in functie de detara cumparatorului. la noi cum e legislatia? trebuie sa adaptez tva-ul in functie de fiecare tara sau e 24% indiferent cine de unde cumpara?

mersi,
spor si veselie
furnizarea de programe informatice prin intermediul internetului reprezinta o prestare de serviciu si nu o livrare de bunuri, conform art. 129 cod fiscal.
1. client firma UE - factura fara tva, art. 133, alin 2
2. client persoana fizica UE - factura cu tva, art. 133, alin 3
3. client firma nonUE - factura fara tva, art. 133, alin 2
4. cleint persoana fizica nonUE - factura fara tva, art. 133, alin 5, lit. e), pct. 11
asta este si parerea oficiala a consilierului juridic?