Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor nastere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor nastere copil

Buna ziua.

Va rog sa-mi spuneti daca angajatii MAI beneficiaza de ajutoarele prevazute in contractul colectiv de munca la nivel national 2011-2014 si ma refer aici la art 51 lit. c

ART.51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:

c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecarui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;

Multumesc!
Acest CCMN nu este in vigoare. De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN.

Ajutorul de nastere se acorda numai daca este prevazut in c.i.m., in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.