avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua! Sunt o mama , sotul decedat si am 2 copii. As vrea sa las toata averea mea copilului cu care locuiesc insa celalalt copil al meu nu vrea sa renunte la partea lui. Am vreo posibilitate sa ocolesc copilul plecat si sa las totul celui cu care stau ? Multumesc!
daca s-au dezbatut succesiunea dupa sotul dvs si s-a facut si iesirea din indiviziune puteti sa vindeti partea dvs, cota dvs cui doriti.
Cel mai corect raspuns, cel de mai sus .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masa succesorala marian1969tm marian1969tm buna ziua,as dori sa stiu daca pot face un testament cu uzufruct viager doar pentru un singur copil la o proprietate (casa construita de mine) personala.Acest ... (vezi toată discuția)
Mostenire casa - intrebare legata de testament bucdm bucdm Detin o casa si am un singur baiat, casatorit legal. In mod normal, dupa decesul meu si al sotiei mele, baiatul va mosteni casa. As dori insa sa las prin ... (vezi toată discuția)
Succesiune LJM LJM In timpul casniciei am capatat mostenire un apt. in care locuiesc cu sotia. Daca las prin testament toata averea mea sotiei, ce se intampla cu ... (vezi toată discuția)