Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant

toate societatile sunt obligate sa depuna bilantul la 30.06.2011?
Cele care au cifra de afaceri mai mica de 35 000 euroi(la cursul de schimb din 31 decembrie 2010 nu depun.
Si nu numai, stimate coleg. Nu depun raportari contabile nici persoanele juridice care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30.06 2011, societatile care in semestrul I 2011 s-au aflat in inactivitate temporara, precum si cele care se afla in curs de lichidare sau au fost infiintate in cursul anului 2011.
Ordinul 2234/2011, prevede urmatoarele: "........................ (2), si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro, denumite in continuare in intelesul prezentului ordin entitati"
iar la punctul 2.18 din Normele de aplicare al Ordinului se stipuleaza ca : "2.18. Operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2011, cei care in tot semestrul I 2011 s-au aflat in inactivitate temporara, precum si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii, nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2011".