Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie in Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie in Germania

Buna seara, am o nelamurire ce pot sa fac in cazul in care am fost amendat pentru ca am frecat un stalp de iluminat , am platit 1000 euro amenda si dupa doua luni am primit si suspendarea permisului. Nu am accidentat pe nimeni si stalpul nu a fost decat zgariat .Mentionez pe teritoriul Germaniei s-a intamplat asta. Cine are experiente asemanatoare ? Ce sfat imi dati?:(
Salut. eu in Ungaria am patit.Motorul meu a daramat 1 indicator. dar au numai reparare am platit (am cumparat unul nou).
In Germania cred ca asta alcumva merge.........
Eu recomand sa te adresezi unui Avocat nemtesc si cere sfatul lui.( pentru sfaturi si interpretarea situatiei NU!!! se cere bani de consultanta)
bulvaif, utilizator
Probabil ei considera ca ai comis infractiunea de distrugere si au aplicat ca masura suplimentara suspendarea permisului.

103 alin 1 lit.c): permisul se suspenda pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, ................ şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.

Eu recomand sa faci o contestatie la suspendarea permisului, avand in vedere ca ai acoperit paguba produsa prin distrugere si sa ceri anularea masurii de suspendare.
Multumesc pentru raspuns, cat credeti ca ar dura si ce sanse am de reusita? Masura e doar pe teritoriul lor ?
Salut, mersi de sfat . Ai vreo adresa , a unui avocat german?