Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apel

Unde se face apelul daca comunicarea a fost facuta de Tribunalul Bucuresti si scrie la sfarsit " cu drept de apel in 15 zile "
Daca fondul s-a judecat la Tribunal , apelul se face la Curtea de Apel .
Are dreptate colega!!!
Totusi am inteles ca se depune la tribunal si doar judecata se face la Curtea de apel ?????
Apelul se depune la instanta a carei hotarare se ataca sub sanctiunea nulitatii si va fi judecat de instanta ierarhic superioara.
Art.288 c.proc.civ.
al. 1 La cererea de apel se vor alatura atatea copii cati intimati sunt.
al. 2 Apelul se depune la instanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii.
al. 3 Presedintele va inainta instantei de apel dosarul, impreuna cu apelurile facute, numai dupa implinirea termenului de apel pentru toate partile.
al. 4 Cu toate acestea, apelul va fi trimis de indata daca s-a facut cerere pentru suspendarea executarii hotararii primei instante.

La art. 288 CPC al. 2 "sanctiunea nulitatii" este neconstitutionala.