avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie. Vreau sa-mi dau demisia dar angajatorul nu vrea inca sa-mi desfaca contractul de munca. Motivul pentru care am cerut demisia este datorita " legalitatilor" cu care nu eram de acord. Sunt obligata sa stau in preaviz sau daca nu vrea sa-mi semneze demisia cum pot sa-l determin sa o faca?

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 12:40, 10 August 2011
Demisia nu se aproba, este un act unilateral de vointa al angajatului.
Sunteti obligata sa-i acordati preavizul din CIM, dar daca angajatorul nu si-a respectat vreo clauza contractuala, puteti sa demisionati fara preaviz (art. 81 pct.(8) Codul muncii " Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca." .
Depuneti demisia cu nr. de inregistrare sau prin posta cu AR.
Ultima modificare: Marți, 9 August 2011
Marcel Mihalache, Avocat
Ce anume sa fac in cazul in care nu vrea sa-mi trimita revisalul de incetare a CIM?
Cu dovada depunerii demisiei (nr. de inregistrare sau AR de la posta) mergeti la ITM si faceti sesizare.
in cazul in care precizez in demisie motivatia demisiei ca fiind neplata salariului si nererespectarea legilor respectiv opiniei sefului departamentului contabil si doresc incetarea contractului fara preaviz, cu ce data trebuie sa-mi trimita revisalul pentru desfacerea CIM?
ce reprezinta AR? este mai mult decat a trimite cu confirmare de primire?

Multumesc frumos

Alte discuții în legătură

Demisie neacceptata de catre angajator vladp33 vladp33 in data de 28.06 mi-am depus demisia in baza art.81 alin.8(angajatorul nu mi-a respectat programul de lucru mentionat in contract in loc de 40 ore/ saptamana ... (vezi toată discuția)
Art 55 b vladuro vladuro Buna Seara.Am si eu o mica problema va rog din suflet sa-mi raspundeti,maine la ora 07:00 trebuie sa iau decizia.Lucrez de 2 ani de zile la o firma si m-am ... (vezi toată discuția)
Demisie la zi atzunel atzunel in ce conditii imi pot da demisia la zi de la actualul loc de munca (vezi toată discuția)