Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul unui copil major care continua studiile in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul unui copil major care continua studiile in strainatate in cazul divortului parintilor

Buna ziua,

In octombrie 2011, pe 13 urmeaza sa divortam amiabil. Fiul meu care in noiembrie 13, implineste 20 de ani isi continua studiile in Danemarca. Cum trebuie sa procedeze pentru ca tatal sau sa-l sprijine financiar cu o anumita suma, deoarece acum la plecare spune ca nu are. Neasteptat pentru un tata responsabil dar real!
Vreau sa faca aceste demersuri inainte sa plece la studii si asta se intampla pe 16 august
. Este posibil sa depuna in aceasta perioada scurta la judecatorie o cerere? sau cum se procedeza sa-si ceara drepturile?
Daca inca nu suntem divortati este posibil sa inainteze catre judecator sau sa depuna la judecatorie un astfel de demers. Daca nu, cand va fi plecat, voi putea eu sa fac acest lucru in numele lui? cum ? in ce conditii?
Va multumesc!
dupa divortul dvs, baiatul poate face in numele sau actiune de marire a pensiei alimentare, deoarece este major. acum depinde si de veniturile tatalui.
Va multumesc!
Sa mentina o relatie buna cu tatal sau pentru ca acesta sa contribuie benevol daca poate. Dv urmeaza sa divortati, iar fiul dv este deja major. In cadrul divortului nu se va pune nici problema incredintarii copilului, nici a pensiei de intretinere.
Va multumesc! Imi doresc sa aiba o relatie foarte buna cu tatal sau dar asta nu inseamna ca-l va si ajuta! De aceea pledez pentru un divort amiabil si o partajare a bunurilor prin intelegere pentru a evita alte conflicte, insa nu este suficient!
Mii de multumiri!