Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

compensare

Buna ziua,a-s fi interesata cum se face o compensare intre 2 soc comerciale si cum se inregistreaza in contabilitate?
Aveti nevoie in primul rand de "Ordine de compensare", atat Dvs. cat si partenerul. Sumele inscrise in O.C. trebuie sa fie egale. Daca initiati Dvs. compensarea, pe verso trebuie trecute facturile partenerului de afaceri, astfel incat sa stigeti cu ajutorul acestuia datoria catre el. Suma inscrisa in OC nu trebuie sa depaseasca valoare de 10000 de lei, compensarile peste aceasta suma , inregistrandu-se prin I.M.I. Exemplarul albastru ramane la initiator, exemplarul rosu merge la partener si invers, astfel incat sa imperecheati un ex. albastru cu cel rosu pentru ca aceasta compensare sa fie valida.
Inregistrarile contabile sunt :
401=411
sau
401=581
581=411.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Valoarea OC poate depasi 10000 ron, insa valoarea fiecarei facturi cuprinsa in compensare nu trebuie sa fie mai mare de 10000 si cu scadenta mai veche de 30 de zile.
Nota contabila 401=411, 581 nu are ce cauta aici.